Witamy na stronie
Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej

prezentacja

Posiadamy:
tytuł "Szkoły z Klasą",
Certyfikat European
Label 2003
i Certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej
oraz tytuł "Szkoły w Ruchu" nadany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej


biblioteka na facebooku
fanpage


WOLONTARIAT

uwrażliwia na potrzeby drugiego człowieka i tworzy przestrzeń do fundamentalnego wyboru: więcej mieć czy bardziej być. Prawdziwy wolontariusz chce i ma motywację do pomagania innym. Daje szansę na zdobycie nowych umiejętności, poznanie ciekawych ludzi i nowych miejsc. Jest sposobem na samotność, twórcze zagospodarowanie czasu wolnego. Jednym pozwala oderwać się od szarej codzienności, obowiązków, drugim daje możliwości sprawdzenia się, przygotowania do przyszłej pracy, a dla jeszcze innych może być początkiem kariery zawodowej. Dlatego każdy wolontariusz powinien w Szkolnym Klubie Wolontariatu znaleźć dla siebie właściwe zajęcie, które przyniesie mu zadowolenie.

Rok 2019/2020 okiem fotografa…



OGŁOSZENIE O TRWAJĄCYCH AKCJACH CHARYTATYWNYCH
TERMINY ZBIÓREK PLASTIKOWYCH ZAKRĘTEK DLA DOMINIKA Szkolny Klub Wolontariatu wraz z Samorządem Uczniowskim, Szkolnym Kołem Caritas ponownie zachęca wszystkich Uczniów, ich Rodziców i Nauczycieli do włączenia się w akcję zbierania i segregowania PLASTIKOWYCH zakrętek i w związku z panującą pandemią przypomina, że odbywa się ona w tym roku na terenie swoich domów.
Czyste zakrętki, bez nalepek, segregujemy oddzielnie na kolory: niebieski, zielony, żółty, czerwony, brązowy, pozostałe niewymienione kolory - zbieramy razem. Można przekazać także zakrętki zmieszane, nieposegregowane.

Odbiór zakrętek na terenie szkoły nastąpi od poniedziałku do piątku w GODZINACH 7.00 – 17.00 w terminach:
I. od 14 - 18 grudnia 2020 roku
II. od 11 - 15 stycznia 2021 roku


Zakrętki opakowane w worki foliowe, zawiązane sznurkiem, można składać w szkole na dolnym korytarzu lub przed sekretariatem. Prosimy, by do każdego worka z zakrętkami była dołączona oddzielnie napisana w sposób czytelny kartka: z liczbą zakrętek, imieniem, nazwiskiem i klasą ucznia przekazującego zakrętki.

Przekazanie minimum 100 zakrętek docenimy pozytywnym wpisem za udział w akcji charytatywnej, a zebrane zakrętki przekażemy na pozyskanie środków na rehabilitację 11-letniego Dominika. Więcej informacji o Dominiku znajdą Państwo na stronie www.dominikstochaj.pl
ZA UDZIAŁ W AKCJI - SERDECZNIE WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY !!! - Opiekunowie

OGŁOSZENIE O TRWAJĄCYCH AKCJACH CHARYTATYWNYCH

TERMINY ZBIÓREK KARTEK ŚWIĄTECZNYCH DLA OSÓB STARSZYCH Z NASZEJ MIEJSCOWOŚCI
Szkolny Klub Wolontariatu wraz z Samorządem Uczniowskim, Szkolnym Kołem Caritas zachęca wszystkich Uczniów, ich Rodziców i Nauczycieli do włączenia się w akcję przekazania kartek świątecznych BOŻE NARODZENIE 2020 pod hasłem: „Pamiętajmy o osobach starszych (Seniorach) z naszej miejscowości”. W związku z panującą pandemią przypominamy, że wykonanie kartek odbywa się w tym roku na terenie swoich domów.
Starannie przygotowane kartki (dwustronne, bez życzeń w środku, dowolny format i wielkość, kształt) można składać do pudełka znajdującego się na terenie szkoły - na dolnym korytarzu, przed sekretariatem, w dniach pracy szkoły, od poniedziałku do piątku w GODZINACH 7.00 - 17.00 w terminie:

od 10 - 18 grudnia 2020 roku

Kartki prosimy opakować w koszulki lub woreczki plastikowe, Prosimy, by do kartek dołączyć oddzielnie napisaną w sposób czytelny kartkę: z liczbą wykonanych kartek, imieniem, nazwiskiem i klasą ucznia, który kartki wykonał. Przekazanie minimum 2 kartek docenimy pozytywnym wpisem za udział w akcji charytatywnej, a zebrane kartki przekażemy Osobom starszym. Informacje o przebiegu akcji zostaną opublikowane po jej zakończeniu na dzienniku Librus oraz stronach naszej szkoły.
ZA UDZIAŁ W AKCJI - SERDECZNIE WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY !!! - Opiekunowie

Ogłoszenie o aktualnych akcjach charytatywnych

DRODZY UCZNIOWIE, RODZICE, NAUCZYCIELE, Szkolne Koło Caritas, Szkolny Klub Wolontariatu i Samorząd Uczniowski licząc na wsparcie zachęca wszystkich chętnych do włączenia się w akcje:

- Serce Sercu, zbiórkę żywność o długim terminie ważności, środków czystości. Termin zakończenia akcji przesuwamy do piątku 18 grudnia 2020 roku nadal liczymy na Państwa pomoc przy tworzeniu paczek świątecznych dla rodzin, Seniorów, Osób samotnych i niepełnosprawnych z terenu naszej miejscowości, którzy potrzebują pomocy i wsparcia. Potrzebujemy: suchy prowiant, żywność o DŁUGIM TERMINIE WAŻNOŚCI np. makaron, mąka, kasza, ryż, konserwy, olej, słodycze, kawa, herbata, kakao, cukier, sól, mąka, soki, bakalie, miód, itp.; środki czystości i kosmetyki np. mydło, szampon, płyn do kąpieli, proszki, kremy do rąk, płyn do mycia naczyń, środki do dezynfekcji itp.

- Świąteczne kartki - BOŻE NARODZENIE 2020 pod hasłem: „Pamiętajmy o osobach starszych (Seniorach) z naszej miejscowości”. Starannie przygotowane kartki (dwustronne, bez życzeń w środku, format, wielkość i kształt dowolna) można składać w terminie od 10 - 18 grudnia 2020 roku. Kartki prosimy opakować w koszulki lub woreczki plastikowe. Prosimy, by do kartek dołączyć oddzielnie napisaną w sposób czytelny kartkę: z liczbą wykonanych kartek, imieniem, nazwiskiem i klasą ucznia, który kartki wykonał. Przekazanie minimum 2 kartek docenimy pozytywnym wpisem za udział w akcji charytatywnej, a zebrane kartki przekażemy Osobom starszym i niepełnosprawnym.

- zbierania i segregowania PLASTIKOWYCH zakrętek na terenie swoich domów. Czyste zakrętki, bez nalepek, segregujemy oddzielnie na kolory: niebieski, zielony, żółty, czerwony, brązowy, pozostałe niewymienione kolory - zbieramy razem. Można przekazać także zakrętki zmieszane, nieposegregowane. Odbiór zakrętek na terenie szkoły nastąpi w terminach: od 14 - 18 grudnia 2020 roku i od 11 - 15 stycznia 2021 roku. Zakrętki opakowane w worki foliowe, zawiązane sznurkiem, można składać w szkole na dolnym korytarzu, przed sekretariatem. Prosimy, by do każdego worka z zakrętkami była dołączona oddzielnie napisana w sposób czytelny kartka: z liczbą zakrętek, imieniem, nazwiskiem i klasą ucznia przekazującego zakrętki. Przekazanie minimum 100 zakrętek docenimy pozytywnym wpisem za udział w akcji charytatywnej, a zebrane zakrętki przekażemy na rehabilitację 11-letniego Dominika. Więcej informacji o Dominiku znajdą Państwo na stronie www.dominikstochaj.pl Żywność, suchy prowiant, środki czystości, kosmetyki, kartki świąteczne, plastikowe zakrętki można składać w wymienionych wyżej terminach na terenie szkoły - na dolnym korytarzu, przed sekretariatem w dniach pracy szkoły, od poniedziałku do piątku w GODZINACH 7.00 - 17.00. Miejsca zbiórki są opisane.

ZA PRZEKAZANE DARY - WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!! - Opiekunowie
Informacje o przebiegu ww. akcji zostaną opublikowane po ich zakończeniu na dzienniku Librus oraz stronach naszej szkoły.




Termin spotkań wolontariuszy SKW w roku szkolnym 2015/2016: – wyznaczone dni tygodnia, po uzgodnieniu z Wolontariuszami i Opiekunami


Plan pracy Szkolnego Klubu Wolontariatu w Ropicy Polskiej w roku szkolnym 2015/2016

Prośbą o pomoc w zbieraniu zakrętek plastikowych dla Dominika


PODZIĘKOWANIE za udział w akcji zbierania zakrętek w roku szkolnym 2014/2015



Akcja „Znicz pamięci poległym żołnierzom”

Wolontariusze uważają za swój patriotyczny obowiązek pielęgnować pamięć o tych, którzy kiedyś dla swojego narodu poświęcili wszystko – oddając własne życie. O tym właśnie obowiązku przypominał święty Jan Paweł II w słowach: „Naród, który traci pamięć – traci życie”.

W dniu 27. października 2014 r. grupa młodzieży działającej w Szkolnym Klubie Wolontariatu: Paulina, Anna, Karolina, Patrycja, Klaudiusz, Jakub i Kamil pod opieką Pani Dominiki Wiatr udała się na Cmentarz Wojskowy nr 86 w Ropicy Polskiej. Wolontariusze wysłuchali historii tego cmentarza, uporządkowali groby, zapalili znicze pamięci i ofiarowali modlitwę, oddając hołd 69 poległym w 1915 r. żołnierzom.

Galeria fotograficzna



Lekcja grzeczności na co dzień.

W dniu 4.12.2013r. uczniowie z klas II–III Szkoły Podstawowej uczestniczyli w lekcji wychowawczej pt. „Grzeczność na co dzień” zorganizowanej dla nich przez uczniów klasy IV b z Zespołu Szkół w Szymbarku pod opieką wychowawczyni p. Magdaleny Poręba i p. Dominiki Wiatr. Czwartokolasiści za pomocą wierszy, inscenizacji i piosenki ukazali jakimi wartościami należy się kierować by szkoła była miejscem kulturalnym i przyjaznym dla każdego. Na końcu wszystkie dzieci wspólnie oglądnęły filmik z przesłaniem „pielęgnujcie przypadkową życzliwość…”.

Galeria fotograficzna



Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – Gala Wolontariatu 2013

5.12.2013r. w Gorlickim Centrum Kultury po raz II została zorganizowana Gala Wolontariatu. Wzięli w niej udział wolontariusze z 14 szkolnych klubów wolontariatu, ich opiekunowie i dyrektorzy szkół, władze Kwiatonowickiego Stowarzyszenia HOMINI oraz samorządowe, w tym Burmistrz Gorlic - Witold Kochan, Starosta Powiatu Gorlickiego - Mirosław Wędrychowicz oraz inni zaproszeni goście.

W trakcie uroczystości w kierunku osób zarządzających Lokalnym Centrum Wolontariatu w Gorlicach i wolontariuszy – popłynęły podziękowania. „Dzięki Wam powoli wraca wiara w drugiego człowieka, jego wrażliwość. Za to Wam drodzy dziękuję” – mówił Mirosław Wędrychowicz. Podczas gali zostały wręczone statuetki i certyfikaty „Szkoła Obywatelska 2013”. Odebrali je opiekunowie Szkolnych Klubów Wolontariatu, które działają w ramach projektu „Wolontariat Edukacją Obywatelską”. Statuetki wręczali p. Justyna Lenard, Lokalny Koordynator Wolontariatu i p. Łukasz Igielski. Dodatkowo, najbardziej aktywni wolontariusze odebrali dyplomy uznania za działalność na rzecz innych.

motto: „Na tropach serca…”

Galeria fotograficzna



Zimowa Szkoła Wolontariatu

W dniach 10 - 12.02.2014r. 18-stu Wolontariuszy Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z opiekunem p. Dominiką Wiatr uczestniczyło w Zimowej Szkole Wolontariatu w Jodłówce Tuchowskiej. Wyjazd był częścią projektu „Wolontariat Edukacja Obywatelską” realizowanego przez Kwiatonowickie Stowarzyszenie HOMINI.

Zimowa Szkoła Wolontariatu obfitowała w wiele atrakcji: ciekawe wykłady i warsztaty szkoleniowe prowadzone przez instruktorów; wspólne grillowanie; zabawy z elementami dyskoteki; uczenie się piosenek i tańców integracyjnych; oglądanie seansów filmowych; udział w teleturnieju Milionerzy; miłe chwile spędzone na siłowni, podczas rozmów, gier w ping - ponga i piłkarzyki. Wyjazd pozwolił młodzieży bardziej się zintegrować, rozwijać i doskonalić posiadane umiejętności, poznać nowe osoby i dzielić się doświadczeniami z wolontariuszami z klubów z Bystrej, Binarowej i Biecza.

Na koniec pobytu Wolontariusze bardzo serdecznie podziękowali organizatorom Zimowej Szkoły Wolontariatu p. Renacie Filipowicz i p. Justynie Lenard.

Galeria fotograficzna



Wolontariat w szpitalu – wsparciem dla chorych i umierających

W dniu 24.02.2014r. w ramach obchodów Dnia Chorego i współpracy z Lokalnym Centrum Wolontariatu gościliśmy w naszym Szkolnym Klubie Wolontariatu koordynatora ds. wolontariatu w gorlickim szpitalu. Pan Grzegorz Rybczyk przybliżył nam charakter tej formy wolontariatu oraz przedstawił zakres działań wolontariuszy w szpitalu. Podzielił się z nami także osobistymi doświadczeniami związanymi z wolontariatem i byciem wolontariuszem i koordynatorem.

Prelekcja była dla nas bardzo pouczająca. Dzięki niej wielu z nas, uświadomiło sobie przyczyny cierpienia ludzi oraz potrzebę pomocy chorym i umierającym. Zrozumieliśmy, jak ważne jest towarzyszenie innym ludziom w ich cierpieniu poprzez wysłuchanie, potrzymanie za rękę, po prostu bycie obok nich w tych trudnych dla nich chwilach.


Dużymi krokami zbliżamy się do kolejnej Gali Wolontariatu, podczas której wręczane będą Nagrody Kwiatonowickiego Stowarzyszenia Homini. Stowarzyszenie w sposób szczególny pragnie docenić i wyróżnić osoby, bądź podmioty angażujące się na rzecz innych. Nagrodę „Anioły Wolontariatu” przyznaje się w dwóch kategoriach:
a) osoby fizyczne,
b) firma lub instytucja lub organizacja,
które działają na rzecz dobra innych i swoją bezinteresowną aktywnością wspierają drugiego człowieka.
Zgodnie z Regulaminem na zgłoszenia kandydatów czekamy do 15 listopada 2015 roku. W związku z powyższym już dziś zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w niniejszym konkursie.

REGULAMIN przyznawania Nagrody Kwiatonowickiego Stowarzyszenia Homini „Anioły Wolontariatu”




strzałka do góry










Prezentacje przygotowane w ramach projektu
"Przystanek biblioteka - dobre miejsce dla człowieka".
Współfinansowanego przez FUNDACJĘ PZU

W związku z przesłaną prośbą Minister Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Krakowie zwraca się z prośbą o:


1. przeprowadzenie rad pedagogicznych na temat obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczniom, wynikających z przepisów prawa oświatowego, procedur zachowania w sytuacjach kryzysowych i nadzwyczajnych;
2. zorganizowanie spotkań z rodzicami uczniów, podczas których zostaną przedstawione procedury bezpieczeństwa obowiązujące na terenie danej placówki oraz osoby i instytucje, do których można zgłosić się o wsparcie w sytuacjach wymagających pomocy psychologiczno-pedagogicznej i wychowawczej;
3. przeprowadzenie godzin wychowawczych z uczniami na temat czynników warunkujących bezpieczeństwo w szkole, procedur zachowania w sytuacji nadzwyczajnej oraz obowiązków wynikających z poszanowania drugiego człowieka;
4. wzmocnienie współpracy pomiędzy szkołą a rodzicami, w tym przez utworzenie formuły tzw. anonimowej skrzynki na sygnały.

Szkoły i placówki mają możliwość skorzystania z dokumentu pn. „Bezpieczna szkoła. Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów”, który znajduje się na stronie internetowej https://bezpiecznaszkola.men.gov.pl/ – stanowi on kompendium wiedzy oraz zbiór rekomendacji dotyczących działań profilaktycznych związanych z ryzykiem wystąpienia zagrożeń bezpieczeństwa w szkole lub placówce wraz ze wskazaniem przepisów i odpowiedzialności.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej informuje, iż podjęto następujące działania związane z prośbą Kuratorium Oświaty i Ministerstwa Edukacji Narodowej:
1. została przeprowadzona szkoleniowa rada pedagogiczna z zalecanej tematyki;
2. W związku z powyższym prosimy Rodziców naszych uczniów i dzieci o zapoznanie się z procedurami bezpieczeństwa, które opracowało MEN. Do pobrania plik PDF – procedury-reagowania-w-przypadku-wystapienia-wewnetrznych-i-zewnetrznych-zagrozen-fizycznych-w-szkole-1.
Ponadto podczas Pikniku Rodzinnego w dniu 3.06 otwarty będzie Punkt Informacyjny
3. Zostaną przeprowadzone zajęcia z przedstawicielami policji oraz wychowawcą nt. procedur bezpieczeństwa,
4. Bardzo prosimy Rodziców o dalszą dobrą współpracę ze szkołą i informowanie nas o sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu naszych dzieci i uczniów.

Dziękujemy za dotychczasowe starania Państwa na rzecz dzieci i uczniów.






mm









POZALEKCYJNE ZAJĘCIA SPORTOWE w Zespole Szkół w Ropicy Polskiej

KLUBY SPORTOWE DZIAŁAJĄCE W NASZEJ OKOLICY


WF Z MISTRZEM

Szymon Kulka jest jednym z najbardziej utalentowanych zawodników młodego pokolenia. Mimo że w czerwcu skończy dopiero 21 lat, ma w swoim dorobku dwucyfrową liczbę medali Mistrzostw Polski. Tylko w styczniu 2012 r. poprawił 15-letni halowy rekord Polski juniorów na 2000 metrów i wywalczył złoty medal na halowych mistrzostwach kraju na dystansie 3000 metrów. Mistrz Europy w biegach przełajowych w dniu 17. października 2014 r. wziął udział w lekcji pokazowej na sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Ropicy Polskiej, w ramach projektu WF Z KLASĄ. Spotkanie to zaplanowane zostało jeszcze w czerwcu, kiedy to młodzież naszej szkoły uczestniczyła w Dniu Olimpijskim, w Gorlicach. Tam zaprosiliśmy pana Szymona, aby odwiedził naszą szkołę. Na co on chętnie przystał i przyjął zaproszenie. Pod jego kierunkiem uczniowie wykonywali ćwiczenia lekkoatletyczne przygotowujące do rozpoczęcia przygody z bieganiem. Chociaż trening wcale nie był łatwy, to uczniowie sprostali wymaganiom Mistrza. Po zajęciach odbyło się krótkie spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum, na którym można było zadawać pytania naszemu gościowi oraz podziwiać trofea, które przywiózł ze sobą. Lekcja z mistrzem nie była pierwszym tego typu przedsięwzięciem, bowiem w zeszłym roku gościliśmy mistrza karate Marcina Grzeszczuka – absolwenta naszego Zespołu Szkół.





PIŁKA JEST OKRĄGŁA, A BRAMKI SĄ DWIE

W dniu 10. października 2014r. w Zagórzanach rozegrane zostały zawody sportowe – mini piłka nożna chłopców w kategorii szkół podstawowych, w ramach XX Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Gimnazjalnej Gminy Gorlice. Organizatorem turnieju był Szkolny Związek Sportowy Gminy Gorlice. W zawodach uczestniczyła drużyna Zespołu Szkół w Ropicy Polskiej w składzie: Tomasz Piecuch, Emanuel Deda, Bartosz Labut, Jakub Padoł, Piotr Zięba, Adrian Szymanek, Dawid Kluk, Dawid Praiznar. Nasi chłopcy już drugi raz z rzędu wygrali turniej i zostali okrzyknięci niepokonaną drużyną. W drodze do finału wygrali z zespołem z Klęczan i z Bystrej, a w finale pokonali chłopców ze Stróżówki 1:0. Zwycięskiego gola strzeliła Bartosz Labut i został najlepszym strzelcem turnieju. 29. października w Gorlicach nasz zespół wystartuje w zawodach powiatowych, gdzie będzie reprezentował nasza gminę. Opiekunem i trenerem drużyny jest pan Dariusz Piekarz.



SPORTOWY OKRĄGŁY STÓŁ

W dniu 3. listopada 2014r. w Zespole Szkół w Ropicy Polskiej odbyła
się debata na temat udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole i środowisku lokalnym. Obrady Sportowego Okrągłego Stołu zostały zorganizowane w ramach programu WF z klasą.

Dyskusja toczyła się w odniesieni do następujących obszarów:
1. Baza sportowa szkoły i środowiska lokalnego.
2. Poziom zainteresowania uczniów wychowaniem fizycznym.
3. Zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne organizowane przez szkołę i środowisko.
4. Imprezy sportowe organizowane przez szkołę i środowisko lokalne.
5. Promocja sportu szkolnego w mediach.
6. Programy związane z aktywnością ruchową realizowane przez szkołę i środowisko lokalne.

Do debaty zostali zaproszeni przedstawiciele Rady Gminy, Rady Rodziców, Ośrodka Kultury Gminy Gorlice, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Wszyscy chętnie włączali się w dyskusję, proponując postulaty oraz formy ich realizacji. Na sali panowała miła atmosfera. Udało się nawet pozyskać konkretne deklaracje ze strony władz gminy, rodziców oraz nauczycieli w sprawie pozyskania środków na udoskonalenie zajęć sportowych na terenie nie tylko naszej szkoły,
ale także na terenie miejscowości.

Galeria fotograficzna

Relacja w GORLICE.TV



HALOWA PIŁKA NOŻNA
– MISTRZOSTWA POWIATU GORLICKIEGO

W dniu 29. października 2014 r., w Gorlicach na hali sportowej OSiR odbyły się finały Halowej Piłki Nożnej Chłopców ze Szkół Podstawowych na szczeblu powiatu. Na zawody przybyło 18 zwycięskich drużyn z poszczególnych gmin, w tym i nasz zespół, który wcześniej wygrał rywalizację w Gminie Gorlice. Nasi chłopcy spisali się na medal, zdobywając srebro, co ucieszyło zarówno ich, jak i nauczyciela prowadzącego.

Nasza drużyna zdobyła następujące wyniki:

Ropica Polska - Siedliska 0:0
Ropica Polska – Libusza 2:0
Ropica Polska – Uście Gorlickie 3:0

Finał:
Ropica Polska – Gorlice (SP nr 4) 1:2

W skład naszego zespołu weszli:

1. Emanuel Deda
2. Dawid Kluk
3. Dawid Praiznar
4. Bartosz Labut
5. Piotr Zięba
6. Adrian Kukuła
7. Jakub Padoł

Opiekunem grupy jest pan Dariusz Piekarz.





SZKOŁA W RUCHU

Zespół Szkół w Ropicy Polskiej przystąpił do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej –„Ćwiczyć każdy może” w ramach projektu ROK SZKOŁY W RUCHU. Po ukończeniu zadań i wypełnieniu zaleceń Ministerstwo Edukacji Narodowej przyzna szkole tytuł SZKOŁY W RUCHU. Do tej pory zrealizowaliśmy kilka zadań wynikających z regulaminu projektu. Na początek odbył się rajd dla uczniów, nauczycieli i rodziców z terenu naszej miejscowości.
Jego celem było nie tylko sprawdzenie kondycji fizycznej, ale także wskazanie możliwości wspólnego spędzania wolnego czasu w gronie najbliższych. W dzisiejszych czasach aktywność fizyczna staje się coraz bardziej modna i należy ją promować, gdyż sport to zdrowie.
Uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w zorganizowanych na terenie placówki igrzyskach w przeciąganiu liny. Zawody sprawiły uczniom wiele radości i satysfakcji. Nie dość, że wszyscy aktywnie i chętnie uczestniczyli w zmaganiach, to dodatkowo uczyli się na czym polega zdrowa rywalizacja.

Ważną rolę w promowaniu aktywnego trybu życia wśród dzieci i młodzieży pełnią nauczyciele wychowania fizycznego. To oni zachęcają swoich podopiecznych do podejmowania aktywności fizycznej oraz realizowania swoich pasji sportowych. Dlatego też na terenie naszej szkoły przeprowadzane są zajęcia pozalekcyjne, w ramach których uczniowie z klas I do IV uczestniczą w zajęciach na gorlickiej pływalni i uczą się pływać. Ponadto nauczyciele wychowania fizycznego prowadzą zajęci z badmintona, siatkówki oraz koszykówki.

Każda chętna osoba znajdzie coś dla siebie. W ramach projektu SZKOŁA W RUCHU nauczyciele uczestniczyli w kursach i szkoleniach, aby podnieść swoje kwalifikacje i tym samym uatrakcyjnić zajęcia, które prowadzą. Aby czuć się zawsze dobrze i zdrowo nie wystarczy jedynie uprawianie sportu. Ważna jest również odpowiednia dieta bogata w warzywa i owoce, dlatego też w klasie III SP przeprowadziliśmy akcję pod hasłem ZDROWO JEMY, w ramach której najmłodsi uczniowie dowiedzieli się jak zdrowo się odżywiać.

W najbliższym czasie planowane są kolejne działania promujące aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Ponieważ zbliża się koniec roku, przygotowujemy się do XXIII Gorlickiego Biegu Sylwestrowego. Wezmą w nim udział nauczyciele, uczniowie i ich rodziny oraz absolwenci zaprzyjaźnieni z naszą szkołą. Zespół Szkół w Ropicy Polskiej ma w gronie absolwentów mistrza. Jest nim Marcin Grzeszczuk, który zajął III miejsce w Pucharze Świata w karate. Dlatego też nauczyciele w-f – u podjęli działania i udało im się zorganizować zajęcia z wychowania fizycznego, które poprowadzi nie kto inny - jak sam mistrz. W planach jest również przygotowanie Ekumenicznej Olimpiady Sportowej w tenisie stołowym, w której rok rocznie biorą udział uczniowie z województw małopolskiego oraz podkarpackiego. Zawody planowane są na marzec 2014 roku.
Również w marcu zorganizowany zostanie szkolny marsz nordic – walking, który w dzisiejszych czasach jest coraz bardziej popularny i przynosi wiele korzyści tym wszystkim, którzy regularnie chodzą z przysłowiowymi kijkami. Ponadto chcemy, aby wykorzystać dobrze duże przerwy, dlatego też planujemy zorganizować szkolne igrzyska w skakaniu na piłce oraz w chodzeniu na szczudłach. Szykuje się zatem fantastyczna zabawa.

Mamy nadzieję, że udział naszej szkoły w projekcie MEN sprawi, że chętniej będziemy spędzać czas nie przed telewizorem czy komputerem, ale właśnie w RUCHU.



SZKOLNE IGRZYSKA W PRZECIĄGANIU LINY
W ZESPOLE SZKÓŁ W ROPICY POLSKIEJ


Dnia 28.11.2013r. w Zespole Szkół w Ropicy Polskiej miały miejsce igrzyska w przeciąganiu liny. Rywalizację rozpoczęły klasy I-III Szkoły Podstawowej. Zawody odbyły się na sali gimnastycznej naszej szkoły. Każda klasa wystawiła swoją reprezentację. Z uczniami w drużynie w roli zawodniczek wystąpiły też panie wychowawczynie, co wzbudziło wśród uczniów ogromną radość. Zabawa była super!

I miejsce zajęła kl. III, która po ciężkim boju zwyciężyła z klasą II,
II miejsce zajęła kl. II,
III miejsce klasa I, która otrzymała największe brawa od wszystkich uczestników zawodów, gdyż walczyła do końca i sprawiła klasie II nie lada kłopot.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!

W dniu 02.12.2013r. rywalizację rozpoczęli uczniowie klas IV-VI SP i gimnazjaliści. Wszyscy się świetnie bawili, a duża przerwa była wykorzystana w naprawdę zabawny sposób. Nie dość, że wszyscy dobrze się bawili, to dodatkowo poznawali zasady zdrowej rywalizacji, która daje wiele satysfakcji i zadowolenia, bo przecież sport uczy, bawiąc.



WYNIKI:


Klasy IV–VI SP

I miejsce – kl. V a
II miejsce – kl. VI
III miejsce – kl. IV
IV miejsce – kl. V b

Klasy I-III SP
I miejsce – kl. III
II miejsce – kl. II
III miejsce – kl. III

Klasy I- III Gimnazjum

I miejsce – kl. III
II miejsce – kl. IIA
III miejsce – kl. I
IV miejsce – kl. IIB



Wszystkim gratulujemy!!!

Galeria fotograficzna



SKAKANIE NA PIŁCE

W ramach projektu SZKOŁA W RUCHU uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Ropicy Polskiej wzięli udział w kolejnych zmaganiach sportowych, jakie zostały zaplanowane przez koordynatorów na terenie ropickiej placówki. Tym razem były to SZKOLNE IGRZYSKA W SKAKANIU NA PIŁCE. Tak jak w przypadku przeciągania liny i tym razem wszyscy świetnie się bawili, rywalizując o miano zwycięzców. Zabawy podczas dużych przerw cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno przez najmłodszych jak i najstarszych uczniów. Większość z nich chętnie brała udział w zawodach i namawiał tych, którym brakowało odwagi do wzięcia udziału w zmaganiach sportowych. Wyniki przedstawiają się następująco:

SZKOŁA PODSTAWOWA:
I miejsce – kl. IV
II miejsce – kl. Vb
III miejsce – kl. Va
IV miejsce – kl. VI

GIMNAZJUM:
I miejsce – kl. I
II miejsce – kl. II a
III miejsce – kl. II b
IV miejsce – kl. III


Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów;-)

Galeria fotograficzna


SZKOLNE IGRZYSKA W DRUŻYNOWYM SKAKANIU NA SKAKANCE
W ZESPOLE SZKÓŁ W ROPICY POLSKIEJ


W ramach akcji „Ćwiczyć każdy może” /SZKOŁA W RUCHU/ uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Ropicy Polskiej wzięli udział w kolejnych zmaganiach sportowych, jakie zostały zaplanowane przez koordynatorów w szkole. Tym razem były to SZKOLNE IGRZYSKA W DRUŻYNOWYM SKAKANIU NA SKAKANCE. Zawody polegały na wskoczeniu pojedynczo do skakanki podczas jej kręcenia jak największej liczby osób. Tak jak w przypadku przeciągania liny i skakania na piłce i tym razem wszyscy świetnie się bawili, rywalizując o miano zwycięzców. Zabawy podczas dużych przerw cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno przez najmłodszych jak i najstarszych uczniów. Większość z nich chętnie brała udział w zawodach i namawiała tych, którym brakowało odwagi do wzięcia udziału w zmaganiach sportowych. Wyniki przedstawiają się następująco:

SZKOŁA PODSTAWOWA:
I miejsce – kl. IV
II miejsce – kl. Vb
III miejsce – kl. Va
IV miejsce – kl. VI

GIMNAZJUM:
I miejsce – kl. III
II miejsce – kl. I
III miejsce – kl. II a
IV miejsce – kl. IIb


Galeria fotograficzna

Wszystkim gratulujemy!


Ciekawe lekcje wf-u


WF Z MISTRZEM W ZESPOLE SZKÓŁ W ROPICY POLSKIEJ

30 stycznia 2014r. - w ramach projektu SZKOŁA W RUCHU - w Zespole Szkół w Ropicy Polskiej gościliśmy naszego absolwenta, mistrza karate, pana Marcina Grzeszczuka, który przyjął zaproszenie od nauczyciela wf Wioletty Podsadowskiej i poprowadził lekcję wychowania fizycznego. Uczennice klasy V miały okazję poznać kilka tajników karate poprzez ćwiczenia siłowe i zabawę. Po zakończonej lekcji odbyło się spotkanie uczniów z Mistrzem. Pan Marcin opowiedział nam o początkach swojej kariery sportowej i o swoich sukcesach osiąganych na szczeblu ogólnopolskim jak i na arenie światowej.

KILKA SŁÓW NA TEMAT MISTRZA

Marcin Grzeszczuk to absolwent Zespołu Szkół w Ropicy Polskiej.
Swoją przygodę z karate rozpoczął właśnie w tutejszym Gimnazjum. Kiedy jednak sekcja przestała działać, przeniósł się do Nowego Sącza, aby tam kontynuować treningi. Miał również krótki epizod w gorlickiej sekcji sportowej.
Młody i niezwykle utalentowany sportowiec szybko został zauważony i doceniony. W roku 2010 po raz pierwszy powołano go do kadry na Mistrzostwa Europy. Było to skutkiem zdobycia trzeciego miejsca w Mistrzostwach Polski seniorów. Od tamtej pory systematycznie uczestniczy w zgrupowaniach kadry i zawodach sportowych.
W czasie wakacji 2012 roku udało mu się zdobyć 1 dan, czyli pierwszy stopień mistrzowski.

Rokiem przełomowym dla naszego gościa był rok 2013. 20 stycznia odbyły się w Japoni zawody Pucharu Świata Karate KWF. W zawodach tych wzięło udział około 650 uczestników z 17 krajów, takich jak: Japonia, Holandia, Hiszpania, Polska, Norwegia, Francja, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, Estonia, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Pakistan, Korea, Turcja i Argentyna. Polskę reprezentowało 8 zawodników: M. Werner, W. Wiszyński, P. Olszewski, J. Preis, A. Sroka, O. Drewniak, P. Durkiewicz oraz gorliczanin M. Grzeszczuk. Z całej ósemki najlepiej zaprezentował się właśnie nasz krajan. Pan Marcin zajął 3 miejsce w KUMITE (walka) MEN HEAVYWEIGHT 90kg.

Aktualnie obok karate nasz Mistrz trenuje również Grapling oraz brazylijskie Jiu – Jitsu. Na swoim koncie ma trzy medale Mistrzostw Polski: srebro i brąz w kategorii do 90 kg oraz brąz zdobyty podczas Mistrzostw Polski Open. Ponadto wygrał Akademicki Puchar Polski. Uczestnicząc w imprezach nieco mniejszej rangi również udawało mu się niejednokrotnie stanąć na podium.

Spotkanie z Mistrzem tej rangi, co Marcin Grzeszczuk było dla uczniów nie lada przeżyciem. Wszyscy z zapartym tchem przyglądali się pokazowej lekcji wychowania fizycznego, którą prowadził zaproszony gość. Dzieci i młodzież równie chętnie angażowały się w ćwiczenia zaproponowane przez pana Marcina. Bardzo dziękujemy za wspólną lekcję i spotkanie z nami. Serdecznie gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów na arenie sportowej.

Konspekt lekcji

Galeria fotograficzna

Lekcja na basenie

Osnowa lekcyjna

Galeria Fotograficzna



Lekcja koszykówki

Konspekt lekcji (cz. I)

Konspekt lekcji (cz. II)

Galeria Fotograficzna



Doskonalenie nauczycieli

certyfikat o ukończeniu seminarium I

certyfikat o ukończeniu seminarium II

certyfikat o ukończeniu seminarium III

Tematyka szkolenia





XIX Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Gimnazjalnej Gminy Gorlice

Koszykarki ze Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej zajęły IV miejsce w gminnym turnieju mini koszykówki. Najcelniej rzucała Aleksandra Żelazny - zdobyła 18 pkt. Kolejnymi, które wyróżniały się na boisku to: Ania Żelazny, Julita Praiznar i Paulina Szpakowska.
Wszystkie dziewczynki zagrały na wysokim poziomie, jednak zabrakło nam trochę „wzrostu”. Nasza drużyna była najniższa ale i tak dobrze radziła sobie z przeciwniczkami. W zawodach wzięło udział 8 drużyn.


Wspólnie przebiegliśmy XXIII Gorlicki bieg Sylwestrowy

Takiej liczby uczestników organizatorzy gorlickiego biegu się nie spodziewali. Na starcie stanęło blisko 550 osób, w tym 131 kobiet. Oczywiście nie zabrakło też uczniów, rodziców i nauczycieli wraz z rodzinami z naszej szkoły. Wszyscy znakomicie się bawili.

W tym roku dopisali uczestnicy, wśród których nie brakowało znakomitych przed laty zawodników. Był olimpijczyk – maratończyk Zbigniew Pierzynka, medaliści mistrzostw Polski, średnio i długodystansowcy. Rywalizację tylko obserwował tym razem najlepszy polski maratończyk Henryk Szost, który nam bardzo mocno dopingował. Biegła też z nami górska wicemistrzyni Polski w nordic walking Joanna Szurek Dotarliśmy do mety w komplecie, trochę zmęczeni ale bardzo szczęśliwi.

W biegu wystartowali: przewodniczący szkoły - Jakub Rafalski, Kamil Warcholik, Wojna Dominik, Wojna Damian, Grybel Angelika, Krystian Nalepka z mamą, nauczyciele: pani Magdalena Kuśnierz z całą rodziną, pani Wioletta Podsadowska z mężem, pani Steć Beata z mężem, pan Dariusz Piekarz z synem Bartoszem i pan Grzegorz Mazur. Na trasie biegu dopingowała nas duża grupa rodziców i uczniów.

Dla nas najważniejszy był wspólny udział w biegu i sylwestrowe południe spędzone razem. Wszyscy otrzymaliśmy pamiątkowe medale i koszulki. Pokazaliśmy, że czas wolny można spędzać razem na świeżym powietrzu i co najważniejsze w ruchu. Żaden najlepszy lek nie zastąpi ruchu natomiast ruch zastąpi każdy lek.

Wyniki szczegółowe na stronie www.ultimasport.pl

Galeria fotograficzna




XIX Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Gimnazjalnej Gminy Gorlice - Dominikowice/Stróżówka 18.12.2013

Nasze Gimnazjalistki zajęły IV miejsce w gminnym turnieju piłki siatkowej, o trzecie miejsce przegrały z drużyną z Kobylanki 2 : 1 . Najlepszą zawodniczką w zespole była Dagmara Krok W klasyfikacji generalnej nasza szkoła zajmuje II miejsce

Galeria fotograficzna




Mistrzostwa Powiatu Gorlickiego w Badmintonie

28 listopada oraz 5 grudnia 2013 roku w hali sportowej w Libuszy oraz Zespołu Szkół w Szymbarku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Gorlickiego w badmintonie drużynowym Szkół Podstawowych i Gimnazjum. W rywalizacji wzięło udział kilka drużyn z naszego rejonu - Szymbark, Ropica Polska, Kwiatonowice, Gorlice, Ropa, Libusza.

Wszystkie spotkania cechowały się zaciętością i dużą determinacją graczy, aż do ostatniej trafionej lotki.

Wyniki końcowej rywalizacji Gimnazjum - dziewczęta:
1. Gimnazjum w Szymbarku
2. Gimnazjum nr.1 w Gorlicach
3. Gimnazjum w Ropicy Polskiej
4. Gimnazjum w Ropie
5. Gimnazjum w Libuszy

Wyniki końcowej rywalizacji Gimnazjum - chłopcy:
1. Gimnazjum w Kwiatonowicach
2. Gimnazjum w Ropicy Polskiej
3. Gimnazjum w Szymbarku
4. Gimnazjum nr.4 w Gorlicach
5. Gimnazjum w Ropie
6. Gimnazjum w Libuszy

Wyniki końcowej rywalizacji Szkół Podstawowych - dziewczęta:
1. S.P. nr.1 w Gorlicach
2. S.P. w Szymbarku
3. S.P. w Libuszy

Wyniki końcowej rywalizacji Szkół Podstawowych - chłopców:
1. S.P. w Ropicy Polskiej
2. S.P. nr.1 w Gorlicach
3. S.P. w Szymbarku
4. S.P. w Libuszy

Pierwsze drużyny dziewcząt i chłopców z rywalizacji drużynowej w gimnazjach mają prawo reprezentować nasz powiat w wojewódzkich zawodach, które odbędą się w lutym przyszłego roku w Bieczu. Również w tym samym okresie rywalizować będą o miano najlepszej drużyny w województwie małopolskim, zwycięskie drużyny dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych- zawody odbędą się w Niepołomicach.
Wszystkim życzymy udanego startu!!!!


Jesienne Spotkanie z Badmintonem

16/17 listopada br. w Gorlicach odbył się IV Międzynarodowy Turniej Badmintona - ,,Jesienne spotkanie z badmintonem”. Organizatorem i głównym pomysłodawcą w/w imprezy sportowej był nauczyciel wychowania fizycznego z naszej szkoły - mgr Dariusz Piekarz.

W zawodach wzięło udział blisko 87 zawodników z 11 klubów naszego województwa (Niepołomice, Kraków, Szczucin, Gorlice, Ropica Polska, Szymbark), województwa podkarpackiego (Dubiecko, Umieszcz, Tarnowiec, Mielec, Straszęcin) oraz zaprzyjaźnionych klubów z Ukrainy (Lwów i Odessa).
Partnerami imprezy byli: Urząd Miasta Gorlice, Gmina Gorlice, Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach, KiDSport - Szkoła Badmintona, UKS ,,Orliki” w Ropicy Polskiej, Bank Spółdzielczy w Gorlicach, Firma Handlowo - Usługowa ”WI-WA”s.c., Art-man- Agencja Reklamowa, Piekarnia ,,Szymbarczanka”, sklep sportowy RELAKS w Gorlicach oraz rodzice i sympatycy gorlickiego badmintona.
Partnerem sportowym naszej imprezy była firma Yonex Polska.

Patron medialny: Gazeta Krakowska i Regionalny Portal Informacyjny –www.halogorlice.pl
Honorowy patronat nad turniejem objął Pan Mirosław Wędrychowicz- Starosta Powiatu Gorlickiego. Turniej rozegrano w pięciu kategoriach: dzieci, żacy, młodzik młodszy, młodzik i junior młodszy w grach pojedynczych i podwójnych. Był to już kolejny turniej badmintona na Ziemi Gorlickiej, w którym uczestniczyły mocne ekipy z kraju i zagranicy. Celem inicjatorów tej imprezy była:

- popularyzacja badmintona w środowisku dzieci i młodzieży na terenie powiatu gorlickiego, województwa małopolskiego,
- kształtowanie u zawodników prawidłowych nawyków sportowo- kulturalnych oraz organizacja czynnego wypoczynku,
- integracja środowisk uprawiających tą dyscyplinę sportu,
- nawiązanie sportowej współpracy z ośrodkami badmintonowymi z kraju i zagranicy,
- podniesienie poziomu sportowego badmintona w Województwie Małopolskim.

Nasi przyjaciele z kraju i Ukrainy dzięki uprzejmości władz Urzędu Miasta Gorlice, Gorlickiego Stowarzyszenia Badmintona "Smecz Gorlice” oprócz rywalizacji turniejowej, otrzymanych gadżetów i folderów promujących nasz region, mogli także podziwiać i dotknąć historii pięknej Ziemi Gorlickiej. Młodzi badmintoniści gościli również w Krakowie.
Zabytki, prastare zakątki i urokliwe oblicze niepowtarzalnej atmosfery "królewskiego” Krakowa, a także Naszych Gorlic, bardzo przypadły do gustu zawodnikom, trenerom oraz ich opiekunom, co zostało uwiecznione wieloma fotkami. Obserwatorami zawodów byli sympatycy, zwolennicy najszybszej gry rakietowej na świecie oraz rodzice wspierający swoje pociechy, którzy czynnie włączyli się w organizację i przebieg turnieju.
Każdy z uczestników otrzymał pakiet startowy w postaci napojów i słodkich bułeczek. Najlepsi zawodnicy zostali nagrodzeni pucharami, medalami, dyplomami oraz sprzętem sportowym. Każdy zawodnik turnieju uczestniczył w loterii, w której dziesięciu szczęśliwców wylosował sprzęt badmintonowy.

Galeria fotograficzna




XIX Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Gimnazjalnej
Gminy Gorlice - 23.10.2013

Gimnazjaliści i uczniowie ze szkoły podstawowej w Ropicy Polskiej najlepsi w turnieju halowej i mini piłki nożnej, po zwycięstwie w finale z Szymbarkiem 2 : 1/gimnazjum/ i 2:0/SP/. Najwięcej bramek (6) dla zespołu Gimnazjum z Ropicy Polskiej zdobył Kamil Warcholik, dla SP (4) Bartosz Labut


Jesienne Biegi Przełajowe

Na lotnisku w Nowym Targu w środę 9 października odbyły się Jesienne biegi przełajowe – finał wojewódzki, w których to nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę, gminę i powiat. Walka toczyła się pomiędzy uczniami szkół podstawowych, gimnazjum oraz liceum. Organizatorami biegów byli: Małopolski Szkolny Związek Sportowy w Krakowie oraz PSZS Nowy Targ, Nasi zawodnicy uplasowali się na miejscach w pierwszej dziesiatce:

VII miejsce /kat. chłopców kl. V SP/ - DAWID KLUK – na 107 startujących IX miejsce /kat. chłopców gimnazja- kl II/ - KAMIL WARCHOLIK - na 109 startujących
Gratulujemy!



Uczennica naszego Gimnazjum Dagmara Krok najlepszą zawodniczką VII Międzynarodowego Turnieju im. Stanisława Elmera w siatkówce dziewcząt

Podwójnym sukcesem, młodziczek i kadetek Ekstrimu Gorlice, zakończył się VII Międzynarodowy Turniej im. Stanisława Elmera w siatkówce dziewcząt.
Przez dwa turniejowe dni nie sposób było nie zauważyć, że gorliczanie żyją siatkówką, nawet tą w młodzieżowym wydaniu. Wspaniała atmosfera oraz rywalizacja w sumie 22 drużyn siatkówki z Polski Południowej i Słowacji mogła się podobać nawet największym malkontentom. Było wszystko, emocje, zacięte mecze, rywalizacja, łzy szczęścia i żalu. Była to piękna impreza godna jej patrona, Stanisława Elmera, popularyzatora siatkówki w Gorlicach.

Najbardziej prestiżowe zmagania toczyły się w kategorii młodziczek. Tu też triumfowały siatkarki Ekstrimu Gorlice. W pojedynku finałowym pokonały ekipę Iskier Grybów 2:1 i przy owacji wspaniałej, żywiołowo dopingującej publiczności odebrały zwycięski puchar. Najlepszą zawodniczką okrzyknięto Dagmarę Krok-zawodniczkę Ekstrimu Gorlice – uczennicę II klasy gimnazjum z naszej szkoły.


Ekumeniczna Olimpiada Sportowa - Tenis stołowy - Ropica Polska 2014 - Galeria fotograficzna






Konkurs plastyczny pt. "Jak być szczęśliwym w Rodzinie”

W tym roku szkolnym obchodzimy ogłoszony przez papieża Franciszka
ROK RODZINY "AMORIS LAETITIA”. Jesteśmy na półmetku, gdyż Rok Rodziny trwać będzie do czerwca 2022r. W związku z tym wydarzeniem, w naszej szkole zorganizowano konkurs dla szystkich chętnych uczniów pt. "Jak  być szczęśliwym w Rodzinie”.
Cele:
1. Promowanie wartości Rodziny.
2. Budowanie i umacnianie więzi rodzinnych.
3. Docenianie roli rodziny w życiu każdego człowieka.
4. Rozwijanie zdolności uczniów i ich aktywności twórczej.
5. Integracja Rodzin.
Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli w nim udział i życzymy dalszych sukcesów.
Renata Biernacka

Galeria fotograficzna


ŚWIATŁO WOLNOŚCI

Z okazji 40- stej rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego społeczność uczniowska naszej szkoły przystąpiła do akcji „ Światło wolności”. 13 grudnia na lekcjach nauczyciele dzielili się wspomnieniami z tego dnia, a reprezentacja uczniów z wszystkich klas zapaliła symboliczne światło wolności. Wieczorem o 19: 30, każdy kto czuł potrzebę upamiętnienia tego wydarzenia zapalił w oknie świecę. Odzew uczniów przeszedł nasze oczekiwania!

Galeria fotograficzna


BAWIMY SIĘ W TEATR

W piątek (10 grudnia) odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Plastycznego "Bawimy się w teatr", którego organizatorem była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu Filia w Gorlicach. Patronat nad konkursem objęło Wydawnictwo Jung-off-ska. Zadaniem uczestników było wykonanie kukiełek na podstawie książek Astrid Lindgren. W uroczystości uczestniczyły nagrodzone i wyróżnione dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Pani Iwona Mularczyk, Wicedyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu; Pani Jadwiga Cieśla z Nadleśnictwa Gorlice; Pan Bartłomiej Belniak, instruktor przedmiotów artystycznych w Młodzieżowym Domu Kultury w Gorlicach oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Nowym Sączu Filię w Gorlicach, Nadleśnictwo Gorlice oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Szkołom i świetlicom, z których wpłynęło najwięcej prac przekazano audiobooki ufundowane przez Wydawnictwo Jung-off-ska. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a nauczyciele imienne podziękowania. Po uroczystym wręczeniu nagród i wyróżnień zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć zabawne przedstawienie pt. "Pippi w szkole" w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej pod kierunkiem Pani Agnieszki Skowronek. W rolach głównych wystąpili:
Pippi – Blanka Krupa
Anika – Maja Zastępa
Tommy – Kacper Wędrychowicz
Nauczycielka – Julia Piątkowska
Uczennica 1 – Lena Cetnarowska
Uczennica 2 – Michalina Smołkowicz

Wyróżnienie w konkursie otrzymała uczennica klasy I – Estera Łęcka, która wykonała kukiełkę Pippi.

Galeria fotograficzna


A ŚWIĘTA TUŻ TUŻ…

Kochany Panie Mikołaju,
my tak czekamy każdej zimy.
Dla czego zawsze Pan przychodzi
do nas gdy śpimy? Czy to już musi
tak pozostać, czy to jest w księgach
zapisane? Ja od prezentu bym wolała
spotkanie z Panem…
Grudzień to szczególny miesiąc, kończy się kolejny rok, zbliżają się jedne z najpiękniejszych świąt, a po drodze jest oczywiście 6 grudnia, czyli mikołajki. W naszej szkole postanowiliśmy świętować już od początku miesiąca. Drugiego grudnia szkoła wraz z Samorządem Uczniowskim oraz grupą Aktywni Górą przygotowała mini grę terenową pt. W Bajkowej Krainie. Uczestnicy spotkali się z Kopciuszkiem, Czerwonym Kapturkiem, Calineczką, Roszpunką, Kotem w butach, Dziewczynką z zapałkami, Jasiem i Małgosią, Śnieżką oraz Rybakiem i złotą rybką. W każdej bajce należało wykonać zadanie, które stanowiło przepustkę do spotkania z Mikołajem. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek i poleceń miało miejsce spotkanie z oczekiwanym gościem i jego świtą. Wspólnie z grupą elfów oraz Mikołajem dzieci miło spędziły czas, bawiąc się i tańcząc.

czytaj więcej...
Kolejną mikołajkową atrakcją był wyjazd uczniów z klas I – III do kina. Po obejrzeniu filmu na dzieci czekała niespodzianka, bowiem w kinie pojawił się sam święty Mikołaj, który wszystkim wręczył słodkie upominki. Po powrocie najmłodsi uczestniczyli również w mikołajkowych zawodach zorganizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego.
Szóstego grudnia z kolei w szkole odbyły się warsztaty pod hasłem A święta tuż tuż. Wszyscy uczniowie wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez nauczycieli oraz instruktorów rzemiosła artystycznego i ludowego. Dzieci z klas I – III w swoich klasach przygotowywały świąteczne ozdoby i dekoracje, a dzięki uprzejmości pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Kobylanki poznały tajniki idealnego przepisu na pierniczki. Po przygotowaniu ciasta najmłodsi mieli również możliwość ozdobić przygotowane ciasteczka. Starsi uczniowie tworzyli tradycyjne ozdoby pogórzańskie i nie tylko. Powstały wspaniałe słomkowe pająki, papierowe gwiazdy, anioły oraz ptaszki. Młodzież przygotował także tradycyjne łańcuchy ze słomy oraz opłatkowe światy. Warsztaty poprowadziły panie: Maria Lubaś, Ewa Fik, Maria Głowacka – Grądalska, Wiesława Kotowicz, Anna Lisowicz, Agnieszka Barszcz – Bylica oraz nauczyciele uczący w naszej szkole. Podczas warsztatów w klasach po raz kolejny pojawił się święty Mikołaj w towarzystwie diabełka i aniołka, który częstował wszystkich cukierkami. Warsztaty były realizowane w ramach projektu pn. „Wielokulturowe, twórcze inspiracje” współfinansowane ze środków MEiN w ramach zadania publicznego „Wspieranie inicjatyw edukacyjnych w szkolnym środowisku wielokulturowym”

Galeria fotograficzna


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Człowiek jest wart tyle, ile uczyni dobrego
21 listopada obchodzony jest Dzień Życzliwości. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował specjalny plebiscyt na najżyczliwsza osobę w klasie. Wychowawcy wspólnie ze swoimi klasami, po wcześniejszym zapoznaniu się z regulaminem mieli za zadanie, wybrać taka osobę, która wyróżnia się na tle klasy swoim zaangażowaniem i uprzejmością w stosunku do innych. Oprócz tego młodzież miała za zadanie przygotować plakaty – kodeksy życzliwości, które zagościły na korytarzowej galerii. W tym szczególnym dniu po naszej szkole krążyła również życzliwa poczta, której celem było przekazanie koledze lub koleżance kilku ciepłych i miłych słów. W dniu życzliwości w naszej szkole dominował kolor żółty, który symbolizować miał optymizm i radość życia. W plebiscycie na najżyczliwszą osobę w klasie zwyciężyły następujące osoby:
1. Emilka Tomasik – kl. I
2. Alicja Stabach – kl. II a
3. Amelia Bąk – kl. II b
4. Lena Cetnarowska – kl. IV a
5. Alan Warcholik – kl. IV b
6. Gabrela Grybel – kl. V
7. Wojciech Jarek – kl. VI
8. Gabriel Totoś – kl. VII a
9. Martyna Mika – kl. VII b
10. Jakub Kapustka – kl. VIII a
11. Joanna Czochór – kl. VIII b
Za zorganizowanie szkolnego Dnia Życzliwości odpowiedzialni byli Martyna Ziaja oraz Kornelia Gajewska z SU oraz opiekunowie p. Dorota Stawiarz oraz Agnieszka Skowronek.

Galeria fotograficzna



ZABAWA ANDRZEJKOWAGaleria fotograficzna


Wycieczka do Pijalni Czekolady w Korczynie

W dniu 15 listopada klasy pierwsze i czwarte udały się na wycieczkę do Pijalni Czekolady M. Pelczar Chocolatier w Korczynie. Dzieci wzięły udział w warsztatach czekoladowych. Poznały proces produkcji czekolady, mogły skosztować ziaren kakaowca i miazgi oraz obserwować proces mielenia i oczyszczania ziaren. Największą atrakcją okazało się zdobienie tabliczek czekolady według własnego pomysłu. W trakcie warsztatów dzieci degustowały różne rodzaje czekolad. Uzupełnieniem warsztatów był film pt.: „Pochodzenie kakao” oraz „Historia kakao i czekolady”. Następnie zwiedzały wnętrze pijalni. Dzieciom bardzo spodobała się fontanna czekoladowa. Na zakończenie, wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali upominki – wyprodukowane własnoręcznie czekolady. Wycieczka należała do bardzo udanych. Wszyscy pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do domu ze słodkościami.

Galeria fotograficzna




NIE MA SPRAWY WAŻNIEJSZEJ NIŻ POLSKA!

Dzień Niepodległości w naszej szkole obchodziliśmy bardzo uroczyście. Korytarze zostały przystrojone biało – czerwonymi proporczykami, a na budynku szkoły zawisły państwowe flagi. Tego dnia obowiązywał strój galowy, wszyscy uczniowie nosili kotyliony lub biało - czerwone flagi. Młodzież naszej szkoły przygotowała patriotyczną akademię z okazji 11 listopada. Mottem przewodnim uroczystości były słowa Józefa Piłsudzkiego „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”. Podczas akademii młodzież reprezentująca każdą z klas przedstawiła tło historyczne odzyskania przez Polskę niepodległości, recytowano wiersze i śpiewano pieśni patriotyczne. Na zakończenie uroczystości uczniowie najstarszych klas przedstawili krótką inscenizację fragmentu książki Stefana Żeromskiego „ Syzyfowe prace”. Zebrana na sali społeczność szkolna zobaczyła scenkę z klasy gimnazjalnej, podczas której Zygier recytuje „ Redutę Ordona”. O 11: 11 wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi uroczyście odśpiewali „ Mazurek Dąbrowskiego” w ramach akcji „ Szkoła do hymnu”. Nad przebiegiem uroczystości czuwali: p. Mazur, p. Kapłon i p. Łasak.

Galeria fotograficzna



ŚNIADANIE DAJE MOC

8 listopada 2021 r. klasy edukacji wczesnoszkolnej brały udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. W tym dniu uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami przygotowywali śniadanie. Przynieśli potrzebne produkty, z których wykonali zdrowe kanapki. Dzieci pamiętały, by na każdej kanapce znalazło się coś kolorowego i pożywnego, a więc nie zabrakło pomidorów, ogórków, papryki, rzodkiewek, cebulki… Na deser zjadły pyszne owoce. Wspólne śniadanie było świetną zabawą, a zarazem nauką o tym jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie. To ono daje nam siłę i energię na początek nowego dnia.

Galeria fotograficzna


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W środę 3 listopada uczniowie klasy pierwszej udali się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylance. Tam przywitała ich pani bibliotekarka Lidia Foryś, która w skrócie opowiedziała im o pracy bibliotekarza, pokazała księgozbiór oraz program do obsługi kont czytelniczych. Następnie rozpoczęły się warsztaty plastyczne, w ramach których powstały piękne jesienne plakaty prezentujące „sowy mądre głowy.” Po zakończonych zajęciach pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników i otrzymali pamiątkowe książki w ramach akcji „Mała książka wielki człowiek.” Dodatkową atrakcją przygotowaną dla najmłodszych było spotkanie z dogoterapeutą ks. Janem Gierlakiem MS i jego niesamowitym psem Turbim. Dzieci z przyjemnością wysłuchały krótkiej prelekcji na temat psów, a następnie obejrzały pokaz sztuczek w wykonaniu Turbiego. Za zorganizowanie spotkania odpowiedzialna była pani Agnieszka skowronek oraz pani Renata Belczyk.

Galeria fotograficzna


Z WIZYTĄ W TEATRZE

2 listopada br. uczniowie klasy 7b odwiedzili Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, gdzie obejrzeli spektakl pt. ”Balladyna”. Sztukę wyreżyserowała Bożena Suchocka na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego – „Balladyna”. Za scenografię i kostiumy odpowiadał Jan Kozikowski, natomiast o oprawę muzyczną przedstawienia zadbali Tomasz Waldowski, Sebastian Wielądek oraz Barbara Derlak. W głównych rolach wystąpili: Matylda Baczyńska – jako Balladyna, Anna Zachciał – Alina, Dominika Markuszewska – Goplana, Maciej Babicz – Kirkor, Ireneusz Pastuszak – Pustelnik, Filip Kowalczyk – Chochlik, Stefan Krzysztofiak – Skierka. Spektakl opowiadał o życiu tytułowej Balladyny, która nie cofała się przed kolejnymi morderstwami, aby dojść na szczyt władzy i zyskać powszechne uznanie. Wygórowana ambicja, żądza władzy i zaszczytów sprawiały, że bohaterka nie potrafiła poprzestać na jednym sukcesie, dlatego jedna jej zbrodnia pociągała za sobą następne. Zabiła ona swoją młodszą siostrę Alinę, Kostryna, Grabca oraz doprowadziła do śmierci matki. Pod koniec występu Balladyna została surowo ukarana za swoje czyny – zmarła rażona piorunem. Wszyscy byli pod wrażeniem wspaniałej gry aktorów, którzy doskonale wcielili się w swoje role. Ich kostiumy i rekwizyty były oryginalne, przez co przykuwały uwagę widza. Muzyka oraz dekoracje dodawały całemu występowi uroku, sprawiając, że sztuka na długo zapada w pamięć.
Opracowała: Nikola Tomasik – uczennica kl.7b

Galeria fotograficzna


GORLICKA ODZNAKA GÓRSKA

O dwa szczyty bliżej... Cieklinka – 512 m n.p.m. i Magura Wątkowska – 846 m n.p.m. Kolejne dwa szczyty na koncie "ODKRYWCÓW". 28 i 29 października odbył się dwudniowy rajd pieszy - plener fotograficzny. Nasza grupa jest coraz bliżej zdobycia GORLICKIEJ ODZNAKI GÓRSKIEJ. Tym razem poznawaliśmy obszar Magury Wątkowskiej. Znowu przepiękna lekcja historii regionu, także ze sportem w tle - zwiedzanie Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie.
Kontynuacja zmagań "ODKRYWCÓW" na wiosnę, a może jednak wcześniej?
Podczas rajdu odbył się plener fotograficzny, którego celem było uchwycenie w kadrze zabytków świeckich i sakralnych, kultury pogórzańskiej i łemkowskiej wsi. Rajd przeprowadzony został w ramach zadania publicznego „Wspieranie inicjatyw edukacyjnych w szkolnym środowisku wielokulturowym” realizowanym przez Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe Wsi Ropica Polska.

Galeria fotograficzna


SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W naszej szkole kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W związku z tym 27 października uczniowie klasy I uczestniczyli w spotkaniu z policjantem. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Policjant omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Mamy nadzieję, że dzięki takim edukacyjnym spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

Galeria fotograficzna



WYCIECZKA DO LUBLINA, CHEŁMA I ZAMOŚCIA

W dniach 26 – 27 października uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w wycieczce do Lublina, Chełma i Zamościa zorganizowanej w ramach projektu „Poznaj Polskę” współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był pobyt w Kozłówce w pięknym pałacu Zamojskich wzniesionym około 1742 roku dla rodziny Bielińskich według projektu Józefa Fontany. W roku 1799 stał się on własnością rodziny Zamojskich. Pani przewodniczka w ciekawy sposób opowiadała nam o właścicielach zamku i jego przebogatym wyposażeniu. Podziwialiśmy także Powozownię oraz Galerię Sztuki Socrealizmu.

czytaj więcej...
Po zwiedzaniu wspaniałego pałacu Zamojskich udaliśmy się do Lublina, gdzie wraz z przewodnikiem spacerowaliśmy po najważniejszych częściach miasta, tj. Rynek, Plac po Farze. Zobaczyliśmy także zamek z Kaplicą Trójcy Świętej, Bramę Krakowską, kościół Dominikanów, Trybunał Koronny.
Następnie, po krótkiej podróży autokarem, wjechaliśmy na Drogę Męczenników Majdanka,gdzie znajduje się Państwowe Muzeum na Majdanku – Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady. Przewodnik przybliżył nam historię obozu i opowiedział ostrasznych warunkach bytowych więźniów, którzy byli umieszczani w przeludnionych,drewnianych barakach, ograbieni z mienia, niedożywieni, schorowani, okrutnie traktowani przez funkcjonariuszy SS, zmuszani do ciężkiej pracy oraz masowo mordowani. Zwiedzaniezakończyliśmy przy Mauzoleum – Pomniku Walki i Pamięci zabezpieczającym kopiec z prochami ofiar oraz oddającym hołd zamordowanym. W Państwowym Muzeum na Majdankuspędziliśmy około jednej godziny, to wystarczyło, by wzruszyć nasze serca. Była to niezapomniana lekcja historii i patriotyzmu.
Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od wczesnego śniadania i wizyty w podziemiachkredowych w Chełmie – Zabytkowej Kopalni Kredy stanowiącej unikatową pozostałośćgórnictwa kredowego w Europie. Następnie udaliśmy się do Zamościa, gdzie zwiedziliśmy Stare Miasto. W drodze na Rynek Wielki mieliśmy okazję przejść przez Bramę Szczebrzeskąjedną z trzech bram wjazdowych do Zamościa. Następnie zwiedziliśmy Katedrę ufundowanąprzez Jana Zamojskiego w XVI wieku. Kierując się w stronę Rynku widzieliśmy ogromny Pałac Zamojskich i pomnik Zamojskiego. Rynek Wielki zwany „sercem Zamościa” to przepięknie odrestaurowane miejsce z ratuszem, które zdobią zabytkowe kamienice. Na planie naszego spaceru znalazły się również Stara i Nowa Brama Lubelska, mury Twierdzy Zamość, a także Rotunda Zamojska, gdzie w czasie II wojny światowej znajdował się niemiecki obóz podległy gestapo – Niemiecki Obóz Przejściowy Policji Bezpieczeństwa. Po zwiedzaniu Zamościa udaliśmy się na pyszny obiad. Zmęczeni, ale w dobrych humorach po kilku godzinach spędzonych w autobusie, wróciliśmy do Ropicy Polskiej. Szkolna wycieczka do Lublina, Chełma i Zamościa była bardzo ciekawa i udana.

Opracowały: Karolina J., Patrycja Sz. – uczennice kl.8a

Galeria fotograficzna



WSPÓŁPRACA Z UCZNIAMI ZE SŁOWENII

Grupa 12 uczniów klasy szóstej oraz klas siódmych uczestniczyła w projekcie „Grenzenlos – trotz Pandemie“. Ich partnerami byli uczniowie ze szkoły w Słowenii. Pisząc oraz czytając e-maile oraz listy mieli możliwość poznać swoich rówieśników z innego kraju. Odbyło się również spotkanie online. Nasi uczniowie otrzymali od swoich partnerów „listy gończe”, maile oraz filmiki o ich grupie i szkole. Natomiast uczniowie słoweńscy otrzymali podobne materiały od naszych uczniów. W październiku do zaprzyjaźnionych uczniów została wysłana paczka. Co zawierała? Polskie słodycze, pocztówki z życzeniami oraz przepięknie pomalowane materiałowe torby. Oczywiście podobna paczka dotarła do naszej szkoły ze Słowenii.

czytaj więcej...
W ramach działań projektowych uczniowie napisali listy do sławnych Niemców, m. in. polityków, sportowców, modelek oraz do goszczących dotychczas w naszej szkole wolontariuszek: Jule oraz Hannah. Być może uda nam się uzyskać odpowiedź. Na realizację zadań projektowych nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 1200€. A wszystko dzięki współpracy z Goethe-Institut w ramach inicjatywy PASCH. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup sprzętu komputerowego do sali numer 7, gier dydaktycznych do nauki języka niemieckiego oraz realizację zadań projektowych.

Galeria fotograficzna


PRZERWA NA CZYTANIE W NASZEJ SZKOLE

23 października Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej wzięła udział w „PRZERWIE NA CZYTANIE - II MIĘDZYNARODOWA EDYCJA. Przygotowanych zostało siedem stref czytelniczych: strefa artystyczna, historyczna, geograficzna, strefa przedszkolaka, strefa bajek i baśni, strefa powieściowa oraz strefa mitologiczno – fantastyczna. W przygotowanych strefach czytania czekały na uczniów i nauczycieli książki ze szkolnej biblioteki oraz wygodne siedziska, a nawet wybrane postaci z bajek, legend, mitów oraz powieści. Każdy znalazł coś dla siebie, niektórzy przynieśli ze sobą swoje ulubione książki do czytania i zarekomendowania innym czytelnikom. Do akcji włączyły się również przedszkolaki, które w swojej strefie mogły wysłuchać baśni oraz pooglądać ciekawe propozycje książkowe właśnie dla nich. Książki czytane były na stojąco, na siedząco, na leżąco, a nawet na chodząco. W naszej szkole akcja przebiegała pod hasłem Czytanie jest super Cała impreza zorganizowana była w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Za przygotowanie przedsięwzięcia odpowiedzialna była p. Agnieszka Skowronek wraz z Klubem Młodego Czytelnika.

Galeria fotograficzna


WYCIECZKA DO KRAKOWA I BOCHNI

26 października 2021r. uczniowie klas 2 - 3 udali się autokarem na wycieczkę do Krakowa oraz Bochni. Uczestnicy rozpoczęli wyprawę od zwiedzania przepięknego Ogrodu Botanicznego, w którym rośnie wiele gatunków roślin z całego świata. Kolejnym punktem wycieczki było zobaczenie serca Krakowa. W umówionym miejscu czekał przewodnik, który oprowadził uczestników po krakowskim rynku, pokazał Sukiennice, kościół Mariacki oraz bramę Floriańską. Po aktywnym zwiedzaniu wszyscy udali się na dwudaniowy obiad do jednej z bocheńskich restauracji. Następnym celem wycieczki była wizyta w Kopalni Soli w Bochni. Podczas spacerowania z przewodnikiem po kopalnianych korytarzach uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek o tym miejscu. Nie zabrakło również czasu na zakup pamiątek. Pomimo zmęczenia po całodniowej wycieczce, dzieci wróciły zadowolone i uśmiechnięte. Wycieczka była realizowana w ramach projektu „Poznaj Polskę” współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Galeria fotograficzna


GORLICKA ODZNAKA GÓRSKA

Kolejny szczyt zdobyty - Chełm – 779 m n.p.m.
23 października niestrudzona grupa "ODKRYWCÓW" zdobywając kolejny szczyt kolejny raz zbliżyła się do zdobycia GORLICKIEJ ODZNAKI GÓRSKIEJ. Poza walorami przyrodniczymi poznaliśmy piekną historię rodziny Dziedziaków i Kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Podchełmiu. Najlepsze połączenie: aktywność fizyczna, piękno krajobrazu i wiedza historyczna naszego regionu! CHCEMY WIĘCEJ!

Galeria fotograficzna


DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE
„Po polsku o historii…”

Pisanie Dyktanda Niepodległościowego to już w naszej szkole tradycja. 29 września ponad trzydzieścioro  uczniów  naszej szkoły wzięło udział w IX Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii…”. Zmagania z ortografią przebiegały w dwu kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz VII-VIII. Uczniowie łączyli poznawanie naszej historii ze sprawdzeniem znajomości ortografii języka ojczystego. Do tego wyjątkowego projektu edukacyjnego przystąpiło kilkaset szkół z ośmiu  województw. W tym roku tekst dyktanda przypominał wydarzenia związane z  powstaniami śląskimi  – w setną rocznicę jednego z nich. . Etap szkolny konkursu dla klas IV-VI zatytułowano „Cud nad Odrą”, zaś dla starszej grupy „O polski Śląsk”. Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie stanowiła świetną okazję do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym.


DZIEŃ NAUCZYCIELA W ROPICY POLSKIEJ
Nauka, to podróż, która trwa przez całe życie…

14 października to szczególna data w kalendarzu, bowiem to wielkie święto szkoły, nauczycieli, pracowników oświaty oraz uczniów. Wszyscy wspólnie świętują Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten zwany jest Dniem Nauczyciela. W naszej szkoły tradycyjnie już uczniowie klasy pierwszej stają się pełnoprawnymi członkami braci uczniowskiej, gdyż są pasowani na uczniów szkoły przez panią dyrektor. Po krótkiej części artystycznej i uroczystym ślubowaniu „pierwszaki” otrzymały dokument potwierdzający przynależność do danej placówki oświatowej, czyli legitymację oraz pudełko pełne upominków od pozostałych klas na nową drogę edukacji. Za zorganizowanie uroczystości odpowiedzialna była pani Renata Belczyk. Po pasowaniu odbyła się kolejna akademia dla uczniów klas IV- VIII, podczas której młodzież zadedykowała swoim nauczycielom niesamowity koncert życzeń. Za przygotowanie całości odpowiedzialni byli pan Arkadiusz Kapłon, pan Bogumił Łasak oraz Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami p. Dorotą Stawiarz oraz Agnieszką Skowronek.
Wszystkim nauczycielom oraz pracownikom oświaty składamy serdeczne życzenia i z całego serca dziękujemy za Wasze wielkie serca, dzięki którym nasze umysły stają się otwarte na świat.

Galeria fotograficzna



APETYT NA ZDROWIE

W niedzielę 10 października w naszej szkole odbył się piknik profilaktyczny pod hasłem Apetyt na zdrowie. Piknik miał za zadanie promocję zdrowego stylu życia oraz zdrowego odżywiania. Na początku na scenie zaprezentowały się przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Ropicy Polskiej, które zaśpiewały piosenki oraz zatańczyły dla nas tańce o charakterze nowoczesnym oraz tradycyjnym. Następnie dzieci z klasy II oraz III pod kierunkiem pani Moniki Labut przygotowały krótką inscenizację pt. Pani Jesień. Tuż po przedstawieniu na scenie pojawiły się dziewczyny z grupy wokalnej, które uświetniły spotkanie swoim śpiewem. Swoje umiejętności zaprezentowały: Nikola Wierzchanowska, Alicja Piecuch, Julia Szczepanik, Weronika Górska, Łucja Prorok, a grupę przygotował pan Bogumił Łasak. Następnie scenę przejęli uczniowie z klasy II oraz IV, które pod kierunkiem pani Agnieszki Skowronek przygotowały przedstawienie Na straganie. W trakcie pikniku można było również podziwiać plakaty promujące zdrowy styl życie, a także obejrzeć dwa nietypowe pokazy mody. Jeden z nich dotyczył mody ekologiczne, a za jego zorganizowanie odpowiedzialna była pani Teresa Szarowicz oraz pokaz strojów warzywno – owocowych, za który odpowiedzialna była pani Agnieszka Skowronek.

czytaj więcej...
W czasie trwania pikniku można było również skorzystać z wielu atrakcji współtowarzyszący. Młodzież mogła odwiedzić przygotowany przez panie Martę Kiełbasę oraz Agnieszkę Grzesiak - Tomasik escaperoom i zabawić się w detektywów poszukujących zaginionego medalu, a na młodsze dzieci czekała z kolei ciuchcia zdrowia przygotowana przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz przedszkola. Dodatkowo można było również spróbować swoich sił uczestnicząc w potyczkach sportowych autorstwa wuefistów oraz nauczycieli przedszkola. W trakcie pikniku można był także wziąć udział w warsztatach kulinarnych, skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni, zasięgnąć porady dietetyka, wykonać obraz metodą chrupkową, a nawet skosztować pysznych pierogów autorstwa pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Kobylance. Piknik zakończył występ dziewczyn z klasy IV a, które zaprezentowały alternatywny sposób spędzania wolnego czasu, czyli pokazy akrobatyczne. Celem niedzielnego pikniku była zbiórka pieniędzy na renowację placu zabaw w Ropicy Polskiej, dlatego też wszystkim sponsorom oraz zaangażowanym w przygotowanie imprezy składamy serdeczne podziękowania. Inicjatorkami spotkania były panie Beata Kraus – dyrektor SP w Ropicy Polskiej oraz Marta Gutter – dyrektor Samorządowego Przedszkola w Ropicy Polskiej.

Galeria fotograficzna


GMINNE ZAWODY W PIŁCE HALOWEJ


W dniach 8.10 oraz 11.10 br. w Kobylance odbyły się zawody gminne w halowej piłce nożnej chłopców. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obu turniejach. W kategorii starszej zajęliśmy 3 miejsce, w młodszej uplasowaliśmy się na 4 pozycji. Opiekunem obu zespołów był p. Dariusz Piekarz.


GORLICKA ODZNAKA GÓRSKA

Rozpoczynamy realizację projektu Gorlicka Odznaka Górska. Młodzież szkolna poznaje walory krajoznawcze, turystyczne i historyczne naszego regionu 👣🙂. Zwiedziliśmy Skansen Przemysłu Naftowego "Magdalena", a także Gorlicki Cmentarz Żydowski (gorlicki kirkut), zdobyliśmy Górę Cmentarną 357 m n.p.m. i Górę Zamkową 423 m n.p.m. Pierwsze szczyty mamy już na koncie - czekamy na wiecej!

Galeria fotograficzna


ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Nasza szkoła już po raz trzeci włączyła się do udziału w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Na lekcjach uczniowie utrwalali tabliczkę mnożenia poprzez ćwiczenia multimedialne, gry i zabawy, tworzyli plakaty. Na korytarzu powstała gazetka mająca na celu pomoc w opanowaniu tabliczki mnożenia. W klasach zostały przeprowadzone egzaminy z tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów zadań otrzymywali certyfikat „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.
Idea sprawdzania „tabliczkowej wiedzy” podczas krótkich egzaminów zyskuje coraz większe grono zwolenników. Warto podkreślić, że do akcji w tym roku włączyło się 5 643 szkół z różnych krajów świata. Mamy nadzieję, że uzyskany certyfikat będzie motywacją do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w nauce. Wszystkim uczniom, którzy włączyli się do akcji dziękujemy i zapraszamy do kolejnej edycji w przyszłym roku. Tym, którym się nie udało zdobyć certyfikatu MT EKSPERT zachęcamy do dalszego do ćwiczenia tabliczki i sprawdzania tabliczkowej wiedzy na lekcjach matematyki i w życiu codziennym. Za udział w XI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia szkole został nadany certyfikat.

Galeria fotograficzna


VI PIESZY RAJD SZKOLNY

28 września wszyscy uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w VI Pieszym Rajdzie Szkolnym. Dzieci z klas 1-3 pokonały trasę ze Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej do Skansenu Wsi Pogórzańskiej im. prof. R. Reinfussa w Szymbarku, natomiast starsi uczniowie przeszli trasę od szkoły do OSP w Bielance. Po dotarcie na miejsca docelowe w ramach obiadu wszyscy posilili się ciepłym bigosem ugotowanym przez naszą panią kucharkę Danusię. Młodsze dzieci podczas zwiedzania szymbarskiego skansenu dzieci dowiedziały się jak dawniej ludzie ubierali się oraz jak mieszkali. Uczestnicy rajdu wzięli również udział w warsztatach artystycznych, w których wykazali się ogromną kreatywnością. Ostatnią atrakcją rajdu dla najmłodszych była wspólna zabawa w Etno Parku. Młodzież po ciepłym posiłku udała się na zwiedzanie zabytkowej Cerkwi Opieki Matki Bożej w Bielance. Aby się troszkę rozgrzać, uczniowie aktywnie spędzili czas na boisku szkolnym.

Galeria fotograficzna


WARSZTATY BIBLIOTECZNE W NASZEJ SZKOLE

Październik to miesiąc bibliotek, dlatego tuż u jego progu w naszej szkole odbyły się warsztaty biblioteczne dla klas IV oraz VIII poprowadzone przez panią Małgorzatę Janusz – Nowicką z Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach. Zajęcia dla klas ósmych dotyczyły technik skutecznego uczenia się. Młodzież obejrzała ciekawą prezentację na temat pracy mózgu, a następnie pod okiem pani Małgosi wykonała test na inteligencję oraz ćwiczenia pobudzające półkule mózgowe do pracy. W klasach czwartych z kolei dzieci obejrzały prezentację na temat języków świata, wzięły udział w quizie na temat języków, a na koniec wykonały swoje książki – oczywiście w różnych językach. Pojawiły się książeczki w języku rosyjskim, chińskim, suahili, a nawet te papirusowe zapisane za pomocą hieroglifów. Za zorganizowanie spotkania odpowiedzialna była p. Agnieszka Skowronek.

Galeria fotograficzna


SPOTKANIE Z MISTRZEM W NASZEJ SZKOLE

30 września br. naszą szkołę odwiedził niezwykły gość – Michał Zieleń. Ten dziewiętnastoletni chłopak to utalentowany lekkoatleta, który ma już na swoim koncie wiele niesamowitych osiągnięć w kategorii biegów z przeszkodami. Michał jest mistrzem Polski w kategorii U20 i reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Europy w Talinie oraz Mistrzostwach Świata, które odbyły się w stolicy Kenii - Nairobi. Podczas spotkaniu z dziećmi i młodzieżą sportowiec opowiedział o swoich zainteresowaniach, pasjach i o tym, jak rozpoczął swoją przygodę ze sportem. W czasie prelekcji można było obejrzeć zdjęcia z mistrzostw, zobaczyć medale, numery startowe, powołanie do kadry oraz akredytację uprawniającą do udziału w zawodach. Oprócz informacji sportowych w swojej wypowiedzi Michał przemycił kilka ciekawostek geograficznych oraz dotyczących życia Kenijczyków. Po spotkaniu każdy mógł zdobyć autograf lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Za zorganizowanie spotkania odpowiedzialni byli p. Agnieszka Skowronek oraz p. Dariusz Piekarz.

Galeria fotograficzna



DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH 2021

Dnia 27.09.21 r. nasza szkoła po raz kolejny obchodziła Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji zorganizowano 3 szkolne akcje, których celem było promowanie języków obcych wśród dzieci i młodzieży.
Zadaniem każdej klasy było wylosowanie państwa europejskiego i wykonanie słownika obrazkowego nawiązującego do jednej z trzech wybranych kategorii: zdrowie, ekologia lub rodzina. Każdy rysunek podpisany był w języku wylosowanego państwa oraz w języku niemieckim i angielskim.

czytaj więcej...
Dodatkowo uczniowie przebrali się w tym dniu w barwy flagi danego kraju prezentując przy tym modę europejską. Wśród wylosowanych państw znalazły się: Wielka Brytania, Włochy, Francja, Niemcy, Rosja, Chorwacja, Hiszpania, Grecja.
Ponadto uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pt.” Namalujsłowo” („Paint the Word- Bemale das Wort”). Zadaniem uczniów było zilustrowanie wybranego słowa za pomocą dowolnej techniki malarskiej. Uczniowie wykazali się niesamowitą kreatywnością przy tworzeniu swoich prac. Zwycięzcami w tej konkurencji zostali:

W klasach: 1-3 SP:
• I miejsce: Milena Myśliwy
• II miejsce: Filip Halczuk
• III miejsce: Szymon Rosół

W klasach: 4-8 SP:
• I miejsce: Nikola Wierzchanowska
• II miejsce: Julia Piątkowska
• III miejsce: Kacper Wędrychowicz

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę!

Galeria fotograficzna


Spotkanie z niemieckim

„Spotkaj się z niemieckim w …..” to cykl imprez plenerowych dedykowanych wszystkim zainteresowanym nauką języka niemieckiego. Spotkania odbywają się w 8 miastach w Polsce od 20. do 30. września. Cykl imprez jest częścią kampanii „Język Twojej Pasji” reklamującej język niemiecki. W Rzeszowie wydarzenie odbyło się 24. września w Parku przy Fontannie Multimedialnej. Wzięli w nim również udział uczniowie naszej szkoły. Uczniowie rozwiązywali zadania: puzzle, memory, mergecube, obejrzeli występ magika Piotra Szumnego. Mieli również do dyspozycji kiosk, gdzie można było zaopatrzyć się w lubiane i znane żelki Haribo. W rolę sprzedawców wcielili się niemieckojęzyczni pracownicy Instytutu.

Galeria fotograficzna


Rajd klasy VI

23.09.2021 r. klasa VI wraz z wychowawcą wybrała się na pieszy rajd w okolicy Ropicy Polskiej(8 km). Byliśmy pod Krzyżem Milenijnym, przy którym podziwialiśmy panoramę naszej miejscowości, a także Gorlic, odwiedziliśmy cmentarz nr. 76 z I wojny światowej, gdzie w cichej modlitwie oddaliśmy hołd poległym oraz zapaliliśmy znicz. Na ,,Trzech kopcach" przy ognisku, wspólnych rozmowach i zabawach na łące oraz pieczonej kiełbasce spędziliśmy razem aktywnie czas. Wspólnie z nami wędrowali nasi rodzice i towarzysz podróży....... pies Krzysia. Za zorganizowanie rajdu odpowiedzialny był p. Dariusz Piekarz.

Galeria fotograficzna


PAINT THE WORD

W dniu 23 września odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny "Paint the Word".
Laureaci 1-3 SP to;
Milena Myśliwy kl 2b - pierwsze miejsce
Filip Halczuk kl 1a - drugie miejsce
Szymon Rosół 1a - trzecie miejsce
Gratulujemy uczestnikom i zwycięzcom!


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI 15 WRZEŚNIA CZYLI ŚWIĘTO KREATYWNOŚCI I POZYTYWNEGO MYŚLENIA

W naszej szkole nauczycielki wraz z uczniami w klasach 1-3 postanowili uczcić ten wyjątkowy dzień. Dzieci poznały historię Vashti, głównej bohaterki tej opowiastki, która dzięki malutkiej kropce i doskonałej „pani od plastyki” poznała i uwierzyła w swój talent i możliwości. Aby nie wkradła się nuda , uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli, również w zabawach ruchowych przy muzyce. Na koniec stworzyli przepiękne kropkowe obrazy oraz kropkowy alfabet. Prace zawisły na głównym korytarzu w naszej szkole.

Galeria fotograficzna



NOWY SAMORZĄD UCZNIOWSKI W ROPICY POLSKIEJ

14 września 2021 r. w Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Dzieci i młodzież mieli możliwość wybrać swoich przedstawicieli, którzy reprezentować ich będą na forum szkoły.
W roku szkolnym 2021/2022 w Samorządzie Uczniowskim pracować będą:
1. Martyna Ziaja – przewodnicząca szkoły
2. Gabriel Totoś – zastępca przewodniczącego
3. Nadia Markowicz, Szymon Kuszyński - skarbnicy
Opiekunami Samorządu Uczniowskiego są p. Dorota Stawiarz oraz Agnieszka Skowronek.

Galeria fotograficzna



NARODOWE CZYTANIE 2021 W ROPICY POLSKIEJ

„Moja pani! Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu
i aby nikt o nich nie wiedział. Rozwłóczyć je po świecie
to ani moralne, ani uczciwe.”

Gabriela Zapolska, Moralność Pani Dulskiej

Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej była w tym roku lekturą dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. Jest to najwybitniejsze dzieło autorki, które powstało w niespełna trzy tygodnie. Sztuka Zapolskiej jest tragifarsą, czyli połączeniem elementów komedii z elementami tragedii. Główna bohaterka – Aniela Dulska – jest postacią obłudną, dwulicową, fałszywą, chciwą, nie potrafi okazać życzliwości, gardzi ludźmi biednymi, słabymi i wrażliwymi. Wszystko co robi, robi na pokaz. Jej postawa, nazywana dulszczyzną, prezentuje pozorną moralność; życie w zakłamaniu i obłudzie.

czytaj więcej...
Przymyka oko na romans jej syna z Hanką, aby tylko ten nie włóczył się nocami po lokalach (w rzeczywistości Dulska nie wyobraża sobie małżeństwa Zbyszka z Hanką, uważałaby to za hańbę dla jej rodziny i splamienie honoru). Problem pojawia się, gdy Hanka zachodzi w ciążę.. W tym roku członkowie Klubu Młodego Czytelnika włączyli się w akcję promującą polski język i literaturę, przygotowując krótką inscenizację prezentującą kilka znaczących scen dramatu.

W rolach głównych wystąpili:
Pani Dulska – Liwia Pabis
Mela – Milena Gajewska
Hanka – Emilia Karp
Juliasiewiczowa – Amelia Kwaśniak
Hesia– Nadia Markowicz
Pan Dulski – Ksawery Sarnecki
Zbyszko Dulski – Antoni Mazur

Za zorganizowanie akcji odpowiedzialna była p. Agnieszka Skowronek.

Galeria fotograficzna


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Dnia 1.09.2021r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej wrócili po wakacyjnym odpoczynku do szkolnych obowiązków. O godz.8:30 mury szkoły przekroczyli uczniowie klas I-III, a o godzinie 9:15 w sali gimnastycznej zagościli pozostali. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, pani dyrektor Beata Kraus powitała całą społeczność szkolną i życzyła wszystkim rozpoczynającym nowy rok szkolny dużo siły, wytrwałości, otwartego umysłu oraz zdrowia. Po zakończonej części oficjalnej uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami i rówieśnikami.

Galeria fotograficzna




....................................................................................................................................

Zakończenie Roku Szkolnego 2020/ 2021
Galeria fotograficzna



Wycieczka do Łosia

Uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej 16 czerwca 2021 roku byli na wycieczce w zagrodzie edukacyjnej „Skrawek Nieba” w Łosiu. Dzieci odbyły spacer po łące i lesie. Poznawały rośliny i zwierzęta występujące na tym terenie. Oglądały tablice z ilustracjami, które były rozmieszczone na trasie. W lesie budowały szałasy. Było to zajęcie bardzo integrujące dla dzieci, uczące wspólnego działania. Po zajęciach terenowych dzieci uczestniczyły w warsztatach kulinarnych oraz artystycznych. Same robiły pizzę, którą potem ze smakiem zjadły na łonie przyrody. Wykonały też „las w słoiku” – kompozycję z darów lasu. Na koniec dzieci bawiły się na placu zabaw, zjeżdżały na tyrolce. Wyjazd był bardzo udany, a dzień spędzony w „Skrawku Nieba” na długo pozostanie w ich pamięci.

Galeria fotograficzna




WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniach od 7 do 9 czerwca grupa uczniów z naszej szkoły udała się na wycieczkę do Warszawy. Program zwiedzania stolicy był bardzo bogaty i obfitował w wiele wspaniałych miejsc poświęconych pamięci znanych Polaków. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wilanowa, gdzie wspólnie z przewodnikiem odwiedziliśmy komnaty pałacowe, w których niegdyś mieszkał sam król Jan III Sobieski. Następnie po spacerze ogrodami wilanowskimi udaliśmy się do kolejnego cudownego pałacu, który do historii przeszedł dzięki królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Chodzi oczywiście o pałac w Łazienkach Królewskich. Łazienki zachwyciły nas swoją historią i pięknem, a spacer wśród kwiatów i zieleni pozwolił nieco odetchnąć po długiej podróży.

czytaj więcej...
Drugiego dnia naszą podróż po stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania warszawskich nekropolii – byliśmy na Powązkach, gdzie oddaliśmy hołd bohaterom narodowym, którzy walczyli i pracowali dla Ojczyzny. Kolejnym punktem programu był spacer warszawską starówką oraz zwiedzanie Zamku Królewskiego. Przechadzając się ulicami starego miasta, poznawaliśmy historię Warszawy i podziwialiśmy zabytki znajdujące się w stolicy. Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do hotelu, aby zebrać siły na kolejny dzień.
W ostatnim dniu naszej wycieczki odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, gdzie każdy mógł zagłębić się w tajniki edukacyjne i poszerzyć swoją wiedzę na temat świata i samego siebie. Wisienką na torcie okazało się być Muzeum Powstania Warszawskiego, które pochłonęło nas bez reszty swoją niesamowitą historią i rozmachem. Wycieczka odbyła się w ramach projektu Młodzi Aktywni Lokalnie współfinansowanego przez FIO.

Galeria fotograficzna


Ognisko klasowe (VII a)

8 czerwca 2021 roku uczniowie klasy VIIa wraz z wychowawczynią oraz rodzicami uczestniczyli w rajdzie integracyjnym do Szymbarku. Celem ich wspólnej wędrówki była willa „Perełka”, gdzie rozpalili ognisko. Uczniowie mieli okazję pobyć na świeżym powietrzu, zjeść smaczną kiełbaskę i inne smakołyki przygotowane przez mamy. Atrakcją były gry i zabawy, podczas których młodzież świetnie się bawiła rywalizując ze sobą. Piękna pogoda, czerwcowe słońce i wspólnie spędzony czas sprawiły wszystkim wiele radości.
Opracowały: Karolina Ludwin i Karolina Janik



Projekt edukacyjny „Zdrowie to skarb”

We współczesnym świecie istnieje wiele zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka. Środowisko naturalne zostało zanieczyszczone, a proponowana żywność jest często niezdrowa, sztucznie modyfikowana, zawierająca dużo trujących składników chemicznych.
W związku ze świadomością tego zjawiska ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć w szkole dzieci zasad zdrowego odżywiania się. Należy przy tym wyrabiać nawyki higienicznego spożywania pokarmów, wskazywać na znaczenie, występowanie i rolę witamin oraz innych składników odżywczych potrzebnych do życia i wzrostu młodego organizmu.
W II semestrze roku szkolnego 2020/2021 uczniowie klasy II i III b realizowali projekt edukacyjny o zdrowym odżywianiu. Podczas trwania projektu uczniowie przyswoili wiedzę na temat zdrowia i zachowań prozdrowotnych.

Galeria fotograficzna



OGNISKO KLASOWE (VI a)

Dnia 2 czerwca 2021 r. odbyło się ognisko integracyjne uczniów kl. 6a. Dzięki pomocy rodziców udało zorganizować się nie tylko idealne miejsce na spotkanie klasowe, ale również poczęstunek i transport naszej 13 osobowej grupy. Oprócz tradycyjnego palenia ogniska i pieczenia kiełbasek wzięliśmy udział w szeregu zabaw integracyjnych. Graliśmy m.in. w mafię, zbijaka, kalambury, badmintona. Wypoczynkowi na świeżym powietrzu sprzyjała piękna pogoda, a wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor. Liczymy na to, że podobne spotkanie powtórzymy w nowym roku szkolnym.

Galeria fotograficzna




RAJD DO WYSOWEJ

2 czerwca 2021 roku uczniowie klasy 3 b wraz z rodzicami uczestniczyli w rajdzie w Beskidzie Niskim w miejscowości Wysowa Zdrój zorganizowanym przez panią Monikę Labut oraz pana Dariusza Piekarza. Pieszą wędrówkę uczestnicy rozpoczęli przejściem zielonym szlakiem przez Przełęcz Cegiełka położoną na granicy ze Słowacją na Świętą Górę Jawor , gdzie znajduje się cerkiew Opieki Matki Bożej. Skąd pomysł, aby cerkiew wybudować na szczycie góry? Według wierzeń, 21 września 1925 roku jednej z mieszkanek Wysowej Zdrój objawiła się w tym miejscu matka boska i poleciła, by zbudować na górze kaplicę. Wieści szybko dotarły do mieszkańców Wysowej i pobliskich wsi, i górę zaczęły odwiedzać pielgrzymki wiernych. Decyzją biskupa greckokatolickiego z Przemyśla, w 1929 roku wzniesiono tu cerkiew. Krótko po poświęceniu cerkwi, w pobliżu wytrysnęło źródełko, którego woda miała mieć lecznicze właściwości.

czytaj więcej...
W czasie II wojny światowej niewielu wiernych docierało do cerkwi ze względu na jej przygraniczne położenie. W 1947 roku, po Akcji Wisła i wysiedleniach ludności, świątynię przejęło Wojsko Ochrony Pogranicza i urządziło w niej strażnicę, przy okazji niszcząc wnętrza i ikony. Ze zgliszczy udało uratować się jedynie jeden obraz matki boskiej. W latach 60-tych, dzięki staraniom powracających w rodzinne strony Łemków, cerkiew przywrócono do życia. W obecnym kształcie stanowi sanktuarium, w którym kilka razy do roku odbywają się uroczystości gromadzące tłumy wiernych. Co rok 12 lipca w dniu św. Piotra i Pawła przynoszone są krzyże przez wiernych na Świętą Gorę Jawor. Następnym punktem wycieczki była wizyta w Pijalni Wód Mineralnych, gdzie każdy mógł skosztować wód mineralnych ze źródeł: Anna, Franciszek, Henryk, Józef II oraz Słone. Uczestnicy odwiedzili również niezwykle oryginalną cerkiew, która znajduje się w Blechnarce. Wybudowana jest z kamienia rzecznego (1801 r.), pomalowana na malinowy kolor cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana już z daleka wyróżnia się z otoczenia. Wewnątrz znajduje się kompletny ikonostas z 1865 roku. Po wysiedleniu mieszkańców Blechnarki, w 1947 roku cerkiew „zagospodarowali” górale z Podhala, przez kilka lat służyła jako stajnia dla owiec, co spowodowało dużą dewastację budynku. Świątynię odzyskali i wyremontowali powracający z wysiedlenia mieszkańcy. Ciekawostką jest fakt, że poddasze cerkwi zamieszkuje kolonia nietoperzy – podkowca małego. Planowany jest wkrótce remont elewacji, ma zostać usunięty obecny malinowy kolor, cerkiew zostanie pomalowana na biało. Wszystkie osoby miały także możliwość zapalenia świecy i włożenia jej do świecznika w wybranej przez siebie intencji. Rajd zakończył się wspólnym ogniskiem w Blechnarce, w trakcie którego najmłodsi uczestnicy mieli za zadanie namalować górski pejzaż, wykorzystując do tego swoje place oraz naturalny materiał. Wszystkie dzieci wykazały się ogromną kreatywnością przy tworzeniu prac.

Galeria fotograficzna


ZAKRĘCENI NA CZYTANIE

„Czytanie książek, to najlepsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”
W. Szymborska

Nasza noblistka chyba naprawdę miała rację, mówiąc, że czytanie może być świetną zabawą. Dowodem na to jest klasowy konkurs pięknego czytania, który odbył się 10 czerwca w klasie II a. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie, każdy przygotował dwuminutowy fragment ulubionej książki, który zaprezentował przed komisja konkursową oraz klasą. Jury przyznawało punkty za poprawność i płynność czytania, dykcję, tempo oraz rozumienie czytanego tekst. W konkursie przyznano następujące miejsca:
1. Antoni Trybus
2. Hanna Łabno
3. Martyna Migacz oraz Jan Ziaja
Wszystkim wzorowym czytelnikom serdecznie gratulujemy. Za organizację konkursu odpowiedzialna była p. Bożena Karp.

Galeria fotograficzna



DZIEŃ DZIECKA

Czerwiec, to miesiąc pachnący wakacjami, a dzień go rozpoczynający, to Dzień Dziecka. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowana została gra terenowa dla uczniów z klas od IV do VIII. Uczniowie walczyli o tytuł SUPERKLASY, jednak aby go zdobyć musieli wykonać szereg konkurencji sportowych, matematycznych, językowych i literackich. Młodzież rozwiązywał quizy, krzyżówki, odczytywała ukryte hasła i zbierała punkty, które po zsumowaniu pozwoliły wyłonić zwycięską klasę. W turnieju zwyciężyła klasa VII b. Tego dnia wszystkie klasy wspólnie grillował, a na zakończenie każdy otrzymał słodki upominek. Za opiekę podczas szkolnych obchodów Dnia Dziecka odpowiedzialni byli wychowawcy klas, a za zorganizowanie gry terenowej odpowiadali: pani Dorota Stawiarz, p. Agnieszka Mazur, p. Karina Szura, p. Agnieszka Skowronek, p. Marta Kiełbasa oraz p. Dariusz Piekarz.
Natomiast dla klas I - III z okazji Dnia Dziecka odbyła się Spartakiada. Wszyscy uczniowie bawili się przednio.

Galeria fotograficzna



DZIEŃ MATKI

„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność,
nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca - to miłość macierzyńska.”
J.I. Kraszewski

Dzień Matki to jedno z najpiękniejszych świąt w roku, które w Polsce od lat obchodzone jest 26 maja. Wówczas we wszystkich domach dzieci i te małe, i te duże składają mamom najserdeczniejsze życzenia. Tradycją stały się również uroczyste obchody Dnia Matki w szkołach i przedszkolach. Dzieci przygotowują wówczas niespodzianki dla ukochanych mam. I w tym roku w naszej szkole – mimo pandemii - nie zapomnieliśmy o mamach. Uczniowie z klas I-III przygotowali akademie na cześć mam. W klasach, obok wierszy i życzeń pojawiły się własnoręcznie przygotowane laurki, pachnące wiosną mydełka upominki, a nawet samodzielnie przygotowane układy taneczne wykonane przez uczennice klasy III a. Uczennice klasy I b specjalnie dla mama przygotowały przedstawienie pt. Calineczka. Nie zabrakło również piosenek, które w tym roku wykonane zostały w języku angielskim. Nie lada gratką dla mam i ich pociech były zabawy i konkursy poświęcone relacjom mama – dziecko.
Za zorganizowanie obchodów Dnia Matki odpowiedzialni byli wychowawcy klas I- III: p. Magdalena Kuśnierz, p. Bożena Karp, p. Renata Belczyk oraz p. Monika Labut, a swoją pomocą służył również panie Beata Steć oraz Agnieszka Skowronek.

Galeria fotograficzna



Gminny konkurs ekologiczny

W ramach współpracy z Goethe-Institut w Warszawie Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej realizuje w bieżącym roku szkolnym projekt poświęcony zrównoważonemu rozwojowi #PASCHfürdieZUKUNFT. W ramach tego właśnie projektu zaprosiliśmy uczniów do udziału w Gminnym Konkursie „Maskottchen - Wettbewerb”. Prace konkursowe dostarczyli uczniowie SP w Bystrej, SP w Dominikowicach, SP w Kobylance, SP w Kwiatonowicach, SP w Stróżówce oraz SP w Ropicy Polskiej. Serdecznie dziękujemy za wszystkie zgłoszone prace. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością. Wybór zwycięskich prac był niezwykle trudny!

A oto laureaci konkursu:
1. miejsce: Anna Bodyk, Dominika Wresiło – SP w Ropicy Polskiej
2. miejsce: Dominika Baran, Łukasz Bochenek – SP w Kobylance
3. miejsce: Szymon Bugno – SP w Stróżówce, Nikola Wierzchanowska – SP w Ropicy Polskiej
Wyróżnienia:
Oliwia Kalisz - SP w Kobylance, Justyna Wierzbicka - SP w Stróżówce, Lena Szura, Krzysztof Gazda – SP w Bystrej

Wcześniej nasi uczniowie wzięli udział w etapie szkolnym. Bardzo ładne prace przygotowali: Anna Bodyk, Julia Bobola, Gabriela Grybel, Weronika Liszka, Dawid Masztafiak, Patrycja Masztafiak, Wiktoria Masztafiak, Nikola Wierzchanowska, Dominika Wresiło. Niestety tylko trzy najlepsze prace mogły wziąć udział w etapie gminnym.
Serdeczne gratulacje i podziękowania należą się wszystkim autorom!

Galeria fotograficzna



Wolontariuszka programu „Kulturweit”

W bieżącym roku szkolnym dzięki inicjatywie Goethe-Institut w Warszawie współpracowaliśmy z wolontariuszką z Niemiec – Hannah Hengstebeck. Była ona ambasadorką języka i kultury niemieckiej w Ropicy Polskiej. Wspierała naukę niemieckiego, dzięki niej uczniowie mieli kontakt z żywym językiem. Z powodu pandemii Hannah krótko towarzyszyła uczniom na żywo uczestnicząc w lekcjach. Później towarzyszyła nam natomiast w lekcjach online. Opowiadała o niemieckich zwyczajach i tradycjach, a równocześnie poznała kulturę naszego kraju i nauczyła się podstaw języka polskiego. Hannah prowadziła również dodatkowe zajęcia dla uczniów, którzy przygotowują się do zdobycia certyfikatów językowych Fit 1 i Fit 2. Bardzo ciekawą inicjatywą wolontariuszek przebywających w Polsce było stworzenie kalendarza adwentowego online, z niemieckimi piosenkami oraz przepisami na ciasteczka. Niektórzy uczniowie wypróbowali przepisy we własnych domach. Kolejną inicjatywą wolontariuszy były warsztaty muzyczne Pop-Musik-Workshop für PASCH-Polen.
Serdecznie podziękowania dla Hannah za miłą współpracę.



Szkolny Konkurs Recytatorski z Języka Angielskiego

W dniu 19 maja 2021 r. reprezentanci klas 5, 6a i 6b wzięli udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim z Języka Angielskiego. Uczniowie zaprezentowali twórczość m.in. W. Shakespeare’a , G. Cooper’a oraz wiersze nawiązujące do tematyki ekologii, pór roku, czy też zmian zachodzących w życiu młodego człowieka. Przy ocenie występu, jury zwracało uwagę na umiejętności recytatorskie, poprawną wymowę i intonację oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy uczestnicy wykazali się wysokimi umiejętnościami językowymi. Najwyższe miejsca otrzymali:
    - Antoni Mazur kl. 6a – I miejsce
    - Szymon Jerzak kl. 6b – II miejsce
    - Weronika Górska kl. 6b – III miejsce
Zwycięzcy otrzymali drobne upominki oraz dyplomy. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy zarówno odwagi jak i talentu oraz dziękujemy za wspólną zabawę!

Galeria fotograficzna



Dzień Ziemi 2021

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Każdego roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego rozpoczyna Miesiąc Języka Ojczystego (MJO), który trwa do 21 marca.  Został on ustanowiony przez UNESCO 17 listopada w 1999 roku, żeby podkreślić bogactwo i różnorodność językową świata. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.
22 lutego obchodziliśmy zdalnie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Tego dnia klasy IV-VIII mogły uczestniczyć w zajęciach, które dotyczyły różnych tematów związanych z polszczyzną. Uczniowie podczas lekcji języka polskiego dowiedzieli się m. in., co wyróżnia język polski na tle innych języków, poznali różne odmiany polszczyzny, ćwiczyli łamańce językowe oraz zmierzyli się - na gruncie ortograficznym, rzecz jasna! – z dyktandem.
Chętni uczniowie wykonali w domu prace twórcze związane z tym świętem – chmury wyrazowe ze słów z trudnościami ortograficznymi, grę ortograficzną, internetowe „memy” z wybraną przez siebie postacią z lektury szkolnej oraz prezentacje na temat języka polskiego. Takie coroczne wydarzenie to doskonała okazja, by promować poprawne posługiwanie się językiem ojczystym nie tylko od święta, ale także każdego dnia.

Galeria fotograficzna



TYDZIEŃ LICZBY PI

"Liczba Pi jest nieskończona, wieczna
i choćbyś przez lat tysiąc pisał,
choćbyś przerw nie robił na … choćby spanie
i tak nigdy jej całkowicie nie napiszesz,
i tak nigdy zasady nie znajdziesz".

Paulina Frasunkiewicz

W dniach 8-14 marca 2021 roku w naszej szkole odbył się TYDZIEŃ LICZBY PI. Przez siedem dni uczniowie zgłębiali tajemnice liczby Pi. Dla najmłodszych uczniów była to przygoda z zupełnie nie znanym tematem. Poprzez ciekawostki, filmiki poznali Ludolfinę i jej nieskończoność. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z filmem „Niewymierna liczba Pi” i na jej podstawie wypełnili kartę pracy, rozwiązywali krzyżówkę z liczbą Pi, wykonali eksperyment matematyczny i musieli złamać Pi szyfr. Dodatkowo na zajęciach prezentowali ciekawostki jakie udało się im znaleźć na temat bohaterki tygodnia.
Podsumowaniem zajęć było przygotowanie przez ochotników plakatów promujących wiedzę na temat Pi. Starsi uczniowie zaprezentowali prezentacje związane z historią liczby Pi, jej możliwościami.
Nad przebiegiem Tygodnia z Liczbą Pi czuwali matematycy pani Marta Kiełbasa oraz pan Grzegorz Mazur.

Galeria fotograficzna

Zobacz prezentacje



WITAJCIE W BAJKOWEJ KRAINIE

„a teatr jest po to, aby wszystko było inne niż dotąd,
aby iść do domu w zamyśleniu, w zachwycie…”

J. Kulmowa
Marzec to miesiąc, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. To święto uchwalone zostało w 1961 roku w Paryżu na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów. Od tamtego czasu zaczęto promować wiedzę na temat teatru, starano się zwiększyć współpracę między ludźmi teatru, a przede wszystkim próbowano uświadomić opinii publicznej wagę sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym. Zdaniem badaczy obcowanie ze sztuką wzmacnia przyjaźń i więzy międzyludzkie, dlatego grupa uczniów z naszej szkoły postanowiła uczcić Dzień Teatru, przygotowując przedstawienie w oparciu o utwory Jana Brzechwy.

czytaj więcej...
Młodzi aktorzy od kilku miesięcy uczestniczyli w próbach, aby ich wysiłki nie poszły na marne i każdy widz był zadowolony. Efekt końcowy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania i zachwycił odbiorców, którzy nagrodzili aktorów owacjami na stojąco. Za przygotowanie przedstawienia odpowiedzialne były p. Małgorzata Józefczyk oraz p. Agnieszka Skowronek, natomiast za sprawą p. Arkadiusza Kapłona przedstawienie zostało nagrane i zamieszczone na kanale YouTube. Zapraszamy wszystkich do oglądania W rolach głównych wystąpili:
Narrator 1: Zuzanna Miarecka
Narrator2: Gabrysia Smoła
Samochwała: Zuzia Świerz
Kłamczucha: Nicole Górska
Leń/ Aptekarz: Lena Cetnarowska
Biedronka: Julka Cetnarowska
Żuk: Kacper Wędrychowicz
Muchomor: Krzysztof Wędrychowicz
Żaba: Nikola Markowicz
Doktor: Maja Zastępa
Kaczka Dziwaczka: Julka Ziaja
Kaczka 1: Marta Thiel
Kaczka 2: Marta Przybyłowicz
Fryzjerka: Julka Piątkowska
Praczka: Michalina Smołowicz
Kucharz: Alan Warcholik





PASCH – warsztaty ekologiczne

W ramach współpracy z Goethe-Institut w Warszawie Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej realizuje w bieżącym roku szkolnym projekt poświęcony zrównoważonemu rozwojowi #PASCHfürdieZUKUNFT. Uczniowie w ramach tej ekologicznej akcji tworzą nowe rzeczy przy użyciu niepotrzebnych materiałów. W ramach tego właśnie projektu grupa uczniów wzięła udział w warsztatach z panią Agnieszką Bylicą. W skład grupy ekologicznej wchodzą: Nadia Markowicz, Ksawery Sarnecki, Antonina Kruk, Julia Szczepanik, Oliwia Szpyrka, Nikola Tomasik, Karolina Janik, Karolina Ludwin, Patrycja Szczepanik, Joanna Czochór, Jakub Korzec.
Na pierwszym spotkaniu z panią Agnieszką powstały bransoletki, naszyjniki i breloczki wykonane ze starych podkoszulków na palcach.
Na kolejnym spotkaniu powstały natomiast lalki nazywane motankami. Motanki w starej tradycji słowiańskiej miały za zadanie chronić przed złem, przynosić pomyślność, a nawet spełniać życzenia. Szmaciane laleczki musiały być wykonane tylko z naturalnych materiałów, które miały styczność z autorem. Używano do tego celu znoszonych ubrań lub zużytą pościel. Nie używano ostrych przedmiotów ani igieł. Wykonywane były wyłącznie za pomocą rąk.

Galeria fotograficzna



GMINNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO


Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Gminnym Konkursie z Języka Angielskiego dla Najmłodszych "Happy Kids". W etapie szkolnym wzięło udział dziewięcioro uczniów z klas I-IV SP. Z klasy pierwszej Maja Czapka, Elena Halczuk, Milena Myśliwy oraz Julia Polak. Z klasy trzeciej Bartosz Nigborowicz i Oliwier Polak. Z klasy czwartej Patrycja Masztafiak, Maja Kukuła oraz Nikola Wierzchanowska. Do etapu gminnego zakwalifikowało się troje z nich: Maja Czapka, Julia Polak oraz Patrycja Masztafiak. W etapie gminnym nasze uczennice zdobyły wysokie miejsca Maja Czapka III miejsce, Patrycja Masztafiak VI miejsce, Julia Polak IX miejsce.  Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.



WALENTYNKOWY ZAWRÓT GŁOWY

Jeśli zdziwiona jest Twoja minka,
Z jakiej okazji list ten wysłany,
Przypomnij sobie, że Walentego
Jest to Światowy Dzień Zakochanych.

14 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Zakochanych zwany walentynkami. Jest to czas, kiedy każdy może powiedzieć coś miłego bliskiej osobie lub obdarować ją prezentem. W naszej szkole również obchodziliśmy walentynki. Z tej okazji przygotowaliśmy fotobudkę, w której każdy mógł sobie zrobić zabawne zdjęcie oraz tradycyjną pocztę walentynkową. Ze skrzyneczką podróżował po szkole Amorek, który zbierał listy pełne pozytywnych myśli i miłych słów. Spośród wszystkich adresatów wyłoniono tych, którzy zdobyli najwięcej walentynkowych kartek i otrzymali oni tytuł mrs. Walentyna i mr. Walenty 2021. W gronie wyróżnionych znaleźli się Amelka Bąk, Milena Myśliwy, Alan Warcholik oraz pani Bożena Karp i pan Maciek Tumidajski.
Z okazji święta zakochanych odbyła się również w naszej szkole czwarta edycja Randki z książką, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Książki na jakiś czas powędrowały do Ewy, Julki, Antka, Alana i Nikoli.

Galeria fotograficzna



Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas trzecich
„Nie taka ortografia straszna”

4 lutego br. odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny „Nie taka ortografia straszna”, który skierowany był do uczniów klas trzecich szkoły podstawowej. Celem konkursu było między innymi promowanie umiejętności w zakresie stosowania poznanych zasad ortograficznych języka polskiego i doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu opanowali zasady pisowni. W I etapie odbyły się eliminacje, w których wzięli udział wszyscy uczniowie klas trzecich. Pisali dyktando, rozwiązywali zagadki oraz rebusy ortograficzne. Spośród uczniów wyłoniono 12 osób z największą liczbą punktów. Z klasy III „a”: Zuzannę Miarecką, Adriana Pasternaka, Oliwiera Polaka, Michalinę Smołkowicz, Bartosza Trybusa i Kacpra Wędrychowicza, a z klasy III „b”: Nikolę Górską, Jakuba Kopka, Bartosza Nigborowicza, Gabrielę Smołe, Zuzannę Świerz, i Mateusza Wiktora.

czytaj więcej...
Wszyscy starali się jak najlepiej wypaść podczas ortograficznych zmagań w II etapie konkursu. Każdy z nich już został zwycięzcą przechodząc eliminacje. Ale nie każdy może być Mistrzem Ortografii. Dlatego przy ocenie prac konkursowych w II etapie wyłoniono uczniów z największą liczbą punktów: I miejsce oraz zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Zuzanna Świerz oraz Michalina Smołkowicz. Uczennice wspaniale poradziły sobie z ortograficznymi zadaniami uzyskując największą, wyróżniającą się ilość punktów. II miejsce zdobyła Zuzanna Miarecka, a III miejsce przyznano Kacprowi Wędrychowiczowi. Zwycięzcom wręczono dyplomy oraz nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy także otrzymali dyplomy. Wszystkim laureatom oraz uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Galeria fotograficzna



29.FINAŁ WOŚP W ROPICY POLSKIEJ

„raz do roku wielkie granie, wielkie granie w pomaganie,
więc graj z nami, z nami graj - siebie daj…”

Za nami 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w tym roku, z powodu pandemii, nieco inny niż te poprzednie, jednak z rekordową kwotą ponad 200 mln złotych. Nasz szkoła już po raz czwarty włączyła się w zbiórkę na rzecz WOŚP. Wolontariusze zbierali tradycyjnie do puszek oraz poprzez e – skarbonkę. Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli udało się nam uzbierać kwotę 14.321,71 złotych. Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji serdecznie dziękujemy.

Galeria fotograficzna



NASZE KONKURSOWE OSIĄGNIĘCIA

Uczniowie naszej szkoły – mimo pandemii covid19 – z dużym zaangażowaniem włączyli się w organizowane na terenie naszej szkoły konkursy. Efekty przerosły nasze oczekiwania, bowiem udało się zdobyć naprawdę wysokie noty. I tak:
Pierwsze miejsce w kategorii woda w Ogólnopolskim Konkursie Szkolne przygody Gangu Fajniaków dla uczniów z klas I-III SP;
Nagrody za udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym – Mój wymarzony lizak w postaci biletu wstępu do Muzeum Lizak w Jaśle. Nagrodę otrzymali : Amelia Juszczak, Alan Warcholik
oraz Sebastian Karp;
Nagrody w szkolnym konkursie Anioły Bożego Narodzenia: miejsce pierwsze Krzysztof i Kacper Wędrychowicz, miejsce drugie Alan Warcholik, Martyna Migacz i Kacper Bugno, miejsce trzecie Julia Ziaja, Miłosz Dudek, Aleksandra Masztafiak.

Szczególne osiągnięcia zdobyli również uczniowie w konkursie fotograficzno –literackim Zabierz książkę na wakacje, który zorganizowany został w ramach projektu Przystanek biblioteka – dobre miejsce dla człowieka finansowanego przez Fundację PZU. W gronie nagrodzonych znaleźli się: Julia Ziaja, Zuzanna Mairecka, Alicja Stabach, Blanka Krupa oraz Alan Warcholik. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Galeria fotograficzna


Galeria fotograficzna


ZAKRĘCENI NA CZYTANIE

„Książka – to mistrz, co darmo nauki udziela,
kto ją lubi-doradcę ma i przyjaciela,
który z nim smutki dzieli, pomaga radości,
chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.”
/Ambroży Grabowski/


O zaletach czytania książek wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi od czasu do czasu o nich przypomnieć. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, to piękna rozrywka, podróżowanie gdzie się chce i kiedy się chce, zdobywanie nowej wiedzy, rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, ale również budowanie wrażliwości emocjonalnej. W ostatnich latach bardzo często mówi się o potrzebie czytania dzieciom. Z biegiem lat czytanie dzieciom książek zostało zastąpione telewizją, Internetem, smartfonami i grami komputerowymi. Na skutek tego dzieci coraz trudniej posługują się pięknym językiem ojczystym, mają mniejszy zasób słów, trudności z ortografią, słabiej rozwiniętą pamięć, wyobraźnię i wrażliwość estetyczną. Wiek wczesnoszkolny to ważny okres w życiu dziecka, okres tworzenia się nawyków, kształtowania procesów uczuciowych, umysłowych, charakteru oraz osobowości. Właśnie w tym wieku należy dostarczać dzieciom odpowiedniej lektury. Czytanie dzieciom bajek, opowiadań, wierszy jest skuteczną metodą wychowania wrażliwego, myślącego samodzielnie człowieka, posiadającego bogatą wyobraźnię i umiejącego radzić sobie w życiu dzięki zdobytym umiejętnościom i wiedzy.

czytaj więcej...
Aby rozbudzić zainteresowanie książką i kształtować dojrzałego czytelnika, w klasie II i III a realizowano projekt edukacyjny ”Zakręceni na czytanie”. W ramach realizacji projektu dzieci podejmowały różnorodne zadania: dowiedziały się wielu ciekawostek o twórczym procesie powstawania książki, zapoznały się z zawodami ludzi, którzy ją tworzą, wykonywały zakładki do książek, tworzyły piękne prace plastyczne. Uczniowie pracowali nad tworzeniem drzewa czytelnika, by uzyskać odpowiedź na pytanie: „Dlaczego warto czytać książki?”. Reklamowali swoje ulubione książki tworząc metryczki, ilustracje i opisując ciekawostki i spostrzeżenia na ich temat. Świętowali urodziny Kubusia Puchatka. Samodzielnie układali opowiadanie o przyjacielu, inne zakończenie bajki, dla których inspiracją były wysłuchane utwory literackie. Czytali w ogrodzie szkolnym, w klasie i słuchali baśni i opowiadań czytanych przez nauczyciela. Analizowali treść utworów – omawiali i oceniali postępowanie bohaterów z próbą uzasadnienia własnego stanowiska. Uczniowie podczas zajęć wykazywali zainteresowanie, chętnie słuchali różnych utworów i z zaangażowaniem podejmowali proponowane zadania.

Miejmy nadzieję, że dzięki takim działaniom uczniowie nauczą się korzystać z możliwości, jakie daje im książka. Dbajmy oto, aby regularnie stwarzać okazję i zachęcać uczniów do kontaktu ze słowem pisanym. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób - CZYTAJMY DZIECIOM

Galeria fotograficzna




Dzień Babci i Dziadka
Życzenia dla Dziadka
Dziadziusiu, na Ciebie zawsze można liczyć,
dlatego w Dniu Dziadka chcę Ci życzyć
zdrowia, radości i siły do życia, 
bo jest jeszcze tyle do odkrycia
i tyle do zrobienia!
Niech spełnią się Twoje wszystkie marzenia!
Życzenia dla Babci
Babcie bywają różne, lecz każda pamięta,
że jednakowo zawsze kochają wnuczęta.
To samo je cieszy, to samo raduje:
nasz pocałunek, uśmiech i słowo... Dziękuję!


Galeria fotograficzna



FERIE Z UŚMIECHEM 2021

Od 4 do 8 stycznia 2021 r. w całej Polsce trwały narodowe ferie. Mimo pandemii, w naszej szkole udało się zorganizować akcję pod nazwą Ferie z uśmiechem, której celem było ciekawe spędzenie wolnego czasu oraz rozwijanie zainteresowań wśród najmłodszych uczniów. Dzieci uczestniczyły w zajęciach z robotyki, sportowych, plastycznych, czytelniczych oraz kulinarnych. W przerwach między zajęciami istniała możliwość obejrzenia ciekawego filmu w klimacie niemalże kinowym. W ramach warsztatów plastycznych powstały skarpetkowe skrzaty oraz bałwanki, umotane zostały bohaterki bajek i baśni, w świetlicy zaparkowały sanie Królowej Śniegu oraz znalazło się kilka zagubionych pantofelków Kopciuszka. Podczas warsztatów kulinarnych dzieciaki przygotowały własne pizze, gofry oraz słodkie desery. W ramach rozwijania czytelnictwa powstały plakaty promujące czytanie. W ostatnim dniu ferii miał miejsce Festiwal bajek i baśni połączony z pokazem mody oraz mini zabawą karnawałową. Punktem kulminacyjnym była gra terenowa, której przejście oznaczało odnalezienie tajemniczego skarbu.

Galeria fotograficzna




Piękna jest radość w Święta,
ciepłe są myśli o bliskich,
niech pokój, miłość i szczęście
otoczy dzisiaj Was wszystkich,
a Nowy Rok 2021
spełni wszystkie plany i marzenia.


Życzenia składają uczniowie klas 1-3
z panią Beatą Steć

Galeria fotograficzna



Choinkowe ozdoby z recyclingu

W ramach współpracy z Goethe-Institut w Warszawie Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej realizuje w bieżącym roku szkolnym projekt poświęcony zrównoważonemu rozwojowi #PASCHfürdieZUKUNFT. Grupa uczniów przeprowadza działania mające na celu nadanie szkole bardziej ekologicznego charakteru. W ramach tego właśnie projektu zaprosiliśmy uczniów z naszej gminy do udziału w Gminnym Konkursie „Recycling- Tannenbaumschmuck”.

czytaj więcej...
Prace konkursowe dostarczyli uczniowie SP w Bystrej, SP w Dominikowicach, SP w Kobylance, SP w Kwiatonowicach, SP w Stróżówce, SP w Zagórzanach, SP w Ropicy Polskiej. W naszej szkole do konkursu gminnego zakwalifikowane zostały ozdoby następujących uczniów: Julia Bobola, Patrycja Masztafiak, Zuzanna Poznańska, Julia Szczepanik, Natalia Szczepanik. Serdecznie dziękujemy za wszystkie prace. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością. Wybierając najlepsze prace jury brało pod uwagę pomysłowość, estetykę wykonania, wykorzystanie surowców wtórnych oraz wielkość pracy. Zgodnie z regulaminem wielkość i waga ozdoby muszą umożliwić zawieszenie jej na choince.

A oto laureaci konkursu:
1. miejsce: Szymon Bugno – SP w Stróżówce
2. miejsce: Julia Bobola oraz Julia Szczepanik – SP w Ropicy Polskiej
3. miejsce: Jakub Makowiec – SP w Kobylance
oraz Zuzanna Poznańska – SP w Ropicy Polskiej
Wyróżnienia: Paulina Konieczko – SP w Bystrej oraz Łukasz Bochenek – SP w Kobylance

Galeria fotograficzna



MIKOŁAJE SĄ WŚRÓD NAS
„…zawsze bądź wśród nas Mikołaju, Mikołaju, Mikołaju nasz”

6 grudnia to szczególny dzień w naszej tradycji, bowiem zawsze tego dnia świętujemy mikołajki. Obchodzone są one jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry. Według baśni i legend św. Mikołaj to postać starszego mężczyzny z białą brodą ubranego w czerwony strój, który nocą roznosi dzieciom prezenty. Według współczesnej wersji legendy Mikołaj zamieszkuje biegun północny , a w przygotowaniu paczek pomagają mu tajemnicze elfy.
W tym roku, mimo pandemii Mikołaj zagościł również w naszej szkole i częstował słodkościami dzieci, nauczycieli oraz pracowników obsługi. Mikołaj pojawił się również na lekcjach onliane, aby porozmawiać i złożyć życzenia tym wszystkim, którzy przez pandemię covid19 nie mogą uczęszczać do szkoły. Następnie dzieci obecne w szkole wspólnie z Mikołajem ubrały choinki i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia.
Za zorganizowanie akcji odpowiedzialny był Samorząd Uczniowski, Rada Rodziców oraz dyrekcja.

Galeria fotograficzna



Laureatki konkursu fotograficznego

W ramach inicjatywy PASCH uczniowie Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej wzięli udział w konkursie "Das kleine Glűck" („Małe szczęście”). Jury wybrało 15 najładniejszych zdjęć.
Wśród laureatów znalazły się Nadia Markowicz, Paulina Kudławiec oraz Julia Szczepanik.
Podziękowania należą się również pozostałym uczestnikom. Bardzo ładne zdjęcia zgłosili również na konkurs: Kamila Żydło, Natalia Szczepanik, Zuzanna Poznańska, Martyna Ziaja, Dominik Boczoń, Patrycja Deda, Sebastian Piątkowski,

Galeria fotograficzna



Festiwal ekologiczny – inicjatywa PASCH

Grupa uczniów naszej szkoły brała udział w Festiwalu-PASCH 2020 poświęconym zrównoważonemu rozwojowi. Festiwal odbywał się na żywo w dniu 20 listopada 2020r., był transmitowany z biblioteki Goethe-Institut w Warszawie poprzez kanał YouTube.
W Festiwalu uczestniczyli uczniowie zaangażowani w projekt ekologiczny #PASCHfürdieZUKUNFT, w ramach którego grupa uczniów naszej szkoły przeprowadza działania mające na celu nadanie szkole bardziej ekologicznego charakteru.
Podczas transmisji zaprezentowane zostały projekty szkół wchodzących w skład inicjatywy PASCH oraz koncert zespołu Recycling Band - na żywo ze studia muzycznego w Wieliczce.
Uczniowie poznali nowe ekosłowa w języku niemieckim oraz usłyszeli inspirujące wskazówki, dotyczące ekologicznego zachowania.
Podziękowania należą się wszystkim uczniom wchodzącym w skład kółka ekologicznego „AG Nähen” za przygotowanie filmiku wyświetlonego podczas festiwalu oraz ich dodatkową pracę z zakresu języka niemieckiego.

Galeria fotograficzna



”Czuł się dumnym, że jest synem tej Rzeczypospolitej zwycięskiej, przepotężnej, o której bramy wszelka złość, wszelki zamach, wszelkie ciosy tak rozbijają się i kruszą, jako mocy piekielne o bramy nieba”.- Henryk Sienkiewicz, „Ogniem i mieczem”

Społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej uczciła 11 listopada przystępując do akcji „Szkoła pamięta”. Nie mogąc wspólnie przeżywać rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, każdy z uczniów przygotował symbole narodowe we własnym zakresie. W klasach V- VIII uczniowie przygotowywali kotyliony i wywieszali w oknach domów flagi. Uczniowie klasy IV przygotowywali krótkie wypowiedzi na temat „ Za co kocham swoja Ojczyznę.” Na zajęciach z wychowawcą omawiano tematykę patriotyzmu, szacunku do symboli narodowych, tradycji i jej wpływu na historię naszego Narodu. Najmłodsi uczniowie klas I- III przygotowali wspaniałe prace plastyczne o tematyce patriotycznej, recytowali patriotyczne wiersze. Najmłodsi uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia do szkoły przystąpili do akcji „ Szkoła do hymnu” i o godzinie 11:11, 10 listopada zaśpiewali wspólnie wraz z opiekunami Mazurek Dąbrowskiego. Nad obchodami Dnia Niepodległości czuwali wychowawcy klas oraz opiekunowie świetlicy szkolnej.

Za co kocham swoją OJCZYZNĘ? kl. IV

Galeria fotograficzna







Sukcesy w konkursie ekologicznym

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej wzięli udział w konkursie Öko? Logisch! Mit PASCH / Eko? Logiczne! Z PASCH. Wzięli w nim także udział absolwenci szkoły – członkowie Klubu Absolwenta PASCH.
Konkurs został zorganizowany w ramach projektu ekologicznego #PASCHfuerdieZUKUNFT, w ramach którego grupa uczniów naszej szkoły przeprowadza działania mające na celu nadanie szkole bardziej ekologicznego charakteru. Zadanie polegało na nakręceniu krótkiego tutorialu, w którym należało opisać w języku niemieckim pomysły na bardziej ekologiczne życie.
Zespół składający się z Kamili Żydło, Natalii Szczepaniak i Natalii Smoły zajął w konkursie drugie miejsce. Zespół składający się z Wiktorii Bugno i Wiktorii Śliwy zajął w konkursie trzecie miejsce.
Serdecznie gratulujemy!




WYNIKI KONKURSU! „4 STRONY FOLKLORU.
TRADYCJE I OBRZĘDY” 2020

Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Natalia Kudławiec z klasy VI a, zajęła I MIEJSCE W KONKURSIE PLASTYCZNYM „4 STRONY FOLKLORU. TRADYCJE I OBRZĘDY” 2020. To trzecia edycja konkursu, którego organizatorem jest Gorlickie Centrum Kultury. Tematem tegorocznej edycji były obrzędy i tradycje ludowe, kultywowane w regionie Pogórza. Serdecznie gratulujemy zwyciężczyni i pozostałym uczestnikom konkursu.


WYNIKI KONKURSU „4 STRONY FOLKLORU”

GALERIA PRAC LAUREATÓW KONKURSU
„4 STRONY FOLKLORU. TRADYCJE I OBRZĘDY”



DZIEŃ NAUCZYCIELA W ROPICY POLSKIEJ
Trzeba wielkiego serca, aby nauczyć młode umysły…

14 października to szczególna data w kalendarzu, bowiem to wielkie święto szkoły, nauczycieli, pracowników oświaty oraz uczniów. Wszyscy wspólnie świętują Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten zwany jest Dniem Nauczyciela. W naszej szkoły tradycyjnie już uczniowie klasy pierwszej stają się pełnoprawnymi członkami braci uczniowskiej, gdyż są pasowani na uczniów szkoły przez panią dyrektor.

czytaj więcej...
Po krótkiej części artystycznej i uroczystym ślubowaniu „pierwszaki” otrzymali dokument potwierdzający przynależność do danej placówki oświatowej, czyli legitymacje oraz pudełko pełne upominków od pozostałych klas na nową drogę edukacji. Za zorganizowanie uroczystości odpowiedzialni byli p. Beata Karpińska – Baran, Magdalena Kuśnierz, Arkadiusz Kapłon oraz Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami p. Dorotą Stawiarz oraz Agnieszką Skowronek.

Wszystkim nauczycielom oraz pracownikom oświaty składamy serdeczne życzenia i z całego serca dziękujemy za Wasze wielkie serca, dzięki którym nasze umysły stają się otwarte na świat.

Galeria fotograficzna



POWSZECHNY SPIS ROLNY

Szanowni Państwo, drodzy uczniowie
Tutaj znajdziecie informacje dotyczące Powszechnego Spisu Rolnego.
Natomiast na stronie Urzędu Statystycznego w Krakowie podane są konkursy w których mogą wziąć udział spisujący się rolnicy.
Bardzo proszę o zapoznane się z powyższymi informacjami.



Z WIZYTĄ W KRAKOWSKIM ZOO
I OGRODZIE BOTANICZNYM

W czwartek 8 października dzieci z klas III a, III b oraz IV w ramach szkolnej wycieczki odwiedziły krakowskie zoo oraz ogród botaniczny. Ogród Zoologiczny  założony został w 1929 roku, na terenie krakowskiego Lasu Wolskiego na wzgórzu Pustelnik. Obecnie zoo w Krakowie posiada 260 gatunków – około 1500 sztuk zwierząt. Powierzchnia ogrodu wynosi prawie 17 ha. Zoo krakowskie stanowi nie lada atrakcję, a naszym uczniom najbardziej do gustu przypadły klatki pełne przepięknych „egzotycznych kotów”, małp oraz akwarium z pingwinami.

czytaj więcej...
Kolejnym miejscem na mapie naszej podróży po Krakowie był Uniwersytecki Ogród Botaniczny. Założony został w 1783 w Krakowie i zajmuje powierzchnię 9,6 ha. Jest najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce. Obecnie w Ogrodzie Botanicznym UJ znajduje się około 5000 gatunków i odmian roślin z całego świata, w tym prawie 1000 gatunków drzew i krzewów i ponad 2000 gatunków i odmian roślin szklarniowych. Arboretum, czyli parkowa część Ogrodu, skupia kolekcję drzew i krzewów i zajmuje największą powierzchnię. W ogrodzie pełnym przepięknych kwiatów i roślin uczniowie mogli pospacerować, wykonać zdjęcia oraz podziwiać piękno przyrody. Za opiekę podczas wycieczki odpowiedzialni byli: p. Małgorzata Józefczyk, p. Karina Szura, p. Agnieszka Skowronek oraz p. Arkadiusz Kapłon.

Galeria fotograficzna



ŚLADAMI WIELKICH POLAKÓW

Kielce to miasto położone w środkowo – wschodniej Polsce, a jego powstanie związane jest z Mieszkiem, synem Bolesława Szczodrego, któremu to osada zawdzięcza swoją nazwę. Miasto należące historycznie do Małopolski posiada wiele wspaniałych atrakcji turystycznych, kulturowych oraz surowcowych. W dniach od 1 do 2 października młodzież naszej szkoły miała przyjemność zwiedzić ziemię świętokrzyską i podziwiać jej skarby. Na początek odwiedziliśmy Łysą Górę, na której znajduje się opactwo benedyktyńskie, w którym to przechowywane są relikwie drzewa krzyża świętego oraz klasztor Misjonarzy Oblatów wraz z muzeum pełnym wspaniałych pamiątek z niemal każdego zakątka świata. Zwiedziliśmy również podziemia, w których pochowani są zakonnicy oraz książę Jeremi Wiśniowiecki. Z Łysej Góry przemieściliśmy się do samych Kielc, gdzie pod okiem przewodnika zwiedzaliśmy miasto i poznawaliśmy legendy z nim związane. Następnie udaliśmy się do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Tam poznaliśmy historię Legionów Polskich, a także wzruszające losy żołnierzy wyklętych oraz więźniów karceru. Kielce to kopalnia minerałów, dlatego nie mogliśmy pominąć Muzeum Minerałów oraz monumentalnej kadzielni.

czytaj więcej...
W drugim dniu naszej wycieczki odwiedziliśmy niesamowite muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, a następnie trafiliśmy pod najstarsze drzewo w Polsce, czyli stanęliśmy oko w oko z dębem Bartkiem. Mieliśmy również przyjemność podziwiać ruiny niesamowitej huty z XIX wieku. Na zakończenie wycieczki trafiliśmy do centrum Leonarda da Vinci, gdzie na własnej skórze przekonaliśmy się jak działa ludzki umysł, jak pracują płuca, czy kim jest człowiek witruwiański.

Za organizację wycieczki oraz opiekę odpowiedzialne były panie Teresa Szarowicz, Agnieszka Skowronek, Anna Krok, Agnieszka Skowronek oraz niezawodne Studio Activ na czele z panią Iwoną Szary. Wycieczka zrealizowana została w ramach projektu Niepodległa.

Galeria fotograficzna



WYCIECZKA DO NOWEGO WIŚNICZA

Dnia 29 września 2020r. w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę” dofinansowanego z budżetu województwa małopolskiego realizowanego przez gminę Gorlice uczniowie klas 6a, 7a, 7b oraz 8a pojechali na wycieczkę do Nowego Wiśnicza.
Pierwszym punktem naszej wyprawy było Muzeum Pamiątek po Janie Matejce, gdzie przywitał nas piękny paw, spacerujący majestatycznym krokiem po podwórku. W Koryznówce zwiedziliśmy dwa pomieszczenia, w których zobaczyliśmy szereg pamiątek po wielkim malarzu m.in. liczne szkice, karykatury i mnóstwo przedmiotów codziennego użytku. Spacerując z przewodnikiem po ogrodzie, odkryliśmy tablicę upamiętniającą pobyt rotmistrza Witolda Pileckiego, który w czasie wojny ukrywał się w Koryznówce. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta na zamku Kmitów i Lubomirskich. Oprowadzała nas po nim pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiadała historię tego miejsca. Obejrzeliśmy najważniejsze komnaty, salę balową oraz pomieszczenia gospodarcze. Najwięcej emocji wywołało zwiedzanie podziemia zamku, gdzie znajdują się średniowieczne narzędzia tortur. Zwiedzanie zamku zakończyliśmy na galerii widokowej, skąd podziwialiśmy panoramę Nowego Wiśnicza.
Opracowały: Patrycja Szczepanik i Karolina Ludwin



Europejski Dzień Języków Obcych - 26 września 2020

Celem obchodów Dnia Języków Obcych jest promowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy oraz kształtowanie wśród uczniów świadomości językowej, a także rozwijanie tolerancji dla innych narodów i kultur. W tym roku w naszej szkole przeprowadziliśmy kilka akcji związanych z Dniem Języków Obcych. W działania te zostali włączeni uczniowie kl. 4- 8 SP. Zadaniem każdej klasy było wylosowanie kraju oraz tematyki słownictwa, z której należało stworzyć mini słownik językowy. Pośród wybranych krajów były: Francja, W. Brytania, Rosja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Węgry. Tematyka dotyczyła głównie działów: człowiek, żywienie, szkoła, praca, zakupy i usługi oraz świat przyrody. Na lekcjach j. obcych uczniowie starali się opanować nowe obcojęzyczne słownictwo w formie interaktywnych quizów i zabaw, poszerzyć wiedzę na temat kultury i tradycji krajów korzystając z platformy Kahoot oraz oglądając wykonane przez kolegów prezentacje multimedialne. Przygotowane plakaty i flagi państw, zostały wykorzystane do dekoracji szkolnych korytarzy. Nad całością prac czuwali nauczyciele j. obcych.

Galeria fotograficzna



PODRÓŻ DO ŚWIATA PSZCZÓŁ

W środę 23 września w naszej świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty z edukacji ekologicznej „Podróż do świata pszczół”, które miały na celu zapoznanie najmłodszych uczniów naszej szkoły z zawodem pszczelarza oraz rolą pszczół w życiu człowieka. Dzieci pod okiem instruktora przygotowały własne świece woskowe, spróbowały różnego rodzaju miody oraz pyłek kwiatowy. Podczas warsztatów można było dowiedzieć się również na czym polega apiterapia. Wszyscy uczestnicy z dużym zainteresowanie i przyjemnością słuchali wykładu prowadzącej zajęcia. Warsztaty odbyły się w ramach projektu realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Galeria fotograficzna



NOWY SAMORZĄD UCZNIOWSKI W ROPICY POLSKIEJ

21 września 2020 r. w Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Dzieci i młodzież mieli możliwość wybrać swoich przedstawicieli, którzy reprezentować ich będą na forum szkoły.

W roku szkolnym 2020/2021 w Samorządzie Uczniowskim pracować będą:
1. Emila Szpyrka – przewodnicząca szkoły
2. Kamila Żydło – zastępca przewodniczącego
3. Patrycja Deda - skarbnik

Opiekunami Samorządu Uczniowskiego są p. Dorota Stawiarz oraz Agnieszka Skowronek.

Galeria fotograficzna


NARODOWE CZYTANIE 2020 W ROPICY POLSKIEJ
„Niby miesiąc w mglistym kole
Krwi… twoja rana… czerwona i sina.
Powiedz mi, jaka, jaka straszna wina
Przyczyną?...”

J. Słowacki „Balladyna”

Balladyna Juliusza Słowackiego była w tym roku lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania. Jest to wybitne dzieło epoki romantyzmu, a sam Słowacki, obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego, zaliczany jest do grona trzech wieszczów narodowych. Utwór łączy w sobie realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów głównych bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Alinie i Balladynie – stała się niezwykle popularna i inspirowała wielu twórców kultury do częstego podejmowania wątków, które przewijają się na kartach romantycznego dramatu. W tym roku członkowie Klubu Młodego Czytelnika włączyli się w akcję promującą polski język i literaturę, przygotowując krótką inscenizację prezentującą kilka znaczących scen dramatu. Na scenie nie zabrakło również charakterystycznych dla utworu rekwizytów o znaczeniu symbolicznym, takich jak korony, skrzynia, miecz, czy koszyk pełen malin.
W rolach głównych wystąpili:
Balladyna – Liwia Pabis
Alina – Nadia Markowicz
Pustelnik – Ksawery Sarnecki
Kirkor – Gabriel Totoś
Za zorganizowanie akcji odpowiedzialna była p. Agnieszka Skowronek.

Galeria fotograficzna


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
„Żegnaj lato na rok, stoi jesień za mgłą…”

Tegoroczne rozpoczęcie nowego roku szkolnego miało nieco nietypowy wymiar w związku z panującą w naszym kraju pandemią wirusa Covid 19. Po prawie sześciu miesiącach uczniowie oraz nauczyciele wrócili do swoich obowiązków w formie stacjonarnej. Niestety nie wszyscy mogli spotkać się, tak jak co roku, na sali gimnastycznej, by wspólnie powitać nowy rok szkolny. Ten przywilej przypadł rozpoczynającym nowy etap edukacyjny pierwszakom oraz ich rodzicom. To właśnie ich na sali gimnastycznej powitała pani dyrektor Beata Kraus wraz z wychowawczyniami Beatą Karpińską – Baran oraz Magdaleną Kuśnierz. Pozostali uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w klasach.
Wszystkim rozpoczynającym nowy rok szkolny życzymy dużo siły, wytrwałości, otwartego umysłu oraz zdrowia. Oby ten rok szkolny był lepszy od poprzedniego.

Galeria fotograficzna



ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
„Już ostatni szkolny dzwonek,
w domu książki poszły w kąt…”

Nieco inaczej niż zazwyczaj, w reżimie sanitarnym uczniowie Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej zakończyli rok szkolny 2019/ 2020. Rok ten był inny niż poprzednie, pełen ciekawych projektów, inicjatyw, innowacji. Pełen edukacyjnych przygód, konkursów i wspólnie spędzonych chwil, ale był to również rok, w którym wszystkie szkoły w naszym kraju zostały zamknięte na prawie 3 miesiące z powodu pandemii koronawirusa. Na szczęście 26 czerwca udało się nam spotkać i odebrać świadectwa, nagrody i wyróżnienia, których w tym roku było wyjątkowo wiele. Nietypowo pożegnali się również uczniowie ósmych klas, którzy w kilku słowach podziękowali za wspólne osiem lat i przygotowali krótki filmik z wierszykami dla nauczycieli i wychowawcy.
Za wspólnie spędzony czas, lekcje, te rzeczywiste i te wirtualne składamy serdeczne podziękowania. Mamy nadzieję, że 1 września spotkamy się wszyscy i rozpoczniemy kolejną edukacyjną przygodę w murach naszej szkoły, a tymczasem wszystkim życzymy UDANYCH WAKACJI!

Galeria fotograficzna


Zakończenie Szkoły Podstawowej klasa VIII

Galeria fotograficzna


Zakończenie Ogólnopolskiego Projektu Czytelniczego
„Lekturki spod chmurki” w klasach I-III

W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe i smartfony ciężko jest zachęcić wszystkie dzieci do czytania książek a tym bardziej lektur. Aby zminimalizować problem wprowadzono innowacje pedagogiczną „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”, której głównym założeniem było zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną. Działania podejmowane w ramach trwania projektu były realizowane w ciągu całego roku szkolnego w zależności od potrzeb, podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej, rozwijających zainteresowania i pracy świetlicy szkolnej. Dzieci wybierały lektury do wspólnego czytania i wykonywały kreatywne i twórcze zadania związane z wybraną literaturą. W ramach projektu odbyły się między innymi spotkania czytelnicze dzieci z młodzieżą ze szkolnego wolontariatu, chętnymi rodzicami i weterynarzem z Fundacji PsyStań. Zorganizowano zbiórkę karmy dla psów i kotów ze schroniska. Odbyły się klasowe konkursy głośnego czytania i eliminacje do szkolnego konkursu recytatorskiego. Powstało wiele twórczych prac plastyczno-technicznych tj: plakaty promujące czytelnictwo, kącik czytelniczy, sylwety głównych bohaterów itp. Po wprowadzeniu nauki zdalnej zaplanowane zadania zmodyfikowano i dzięki wsparciu i zaangażowaniu naszych wspaniałych Rodziców- projekt w całości został zrealizowany. Uczniowie podczas realizacji zadań chętnie i aktywnie pracowali i dobrze się przy tym bawili. Dzięki udziałowi w projekcie, dzieci rozwijały aktywność czytelniczą, kreatywność i twórcze myślenie oraz integrowały się ze sobą podczas pracy w grupie. Dużym sukcesem projektu było, co potwierdzili uczniowie – dobra zabawa z literaturą. Warto kontynuować podobne zadania w kolejnym roku szkolnym. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Galeria fotograficzna

Jan Brzechwa "Kwoka"



DZIEŃ MAMY WŚRÓD NAJMŁODSZYCH UCZNIÓW

„W małym bukiecie
majowe kwiatki
zakwitły wczoraj
na Święto Matki…”

Dzień Matki to wspaniałe święto, które chcą uczcić duzi i mali. Nasi najmłodsi uczniowie z klas I-III w ramach zdalnych oraz szkolnych zajęć przygotowywały niespodzianki dla swoich mam z okazji ich święta. Uczniowie w swoich domach mieli za zadanie nauczyć się wierszyków i piosenek dla mamy a na koniec wykonać prezenty w postaci laurki. Starsze dzieci wykazały się pomysłowością i zaprojektowały kubeczki dla mamy z rolek papierowych wraz z podstawką z płyty CD. Pisały życzenia oraz uczyły się piosenki pt: "Kocham Cię ti amo je t'aime". Młodsze dzieci pięknie recytowały mamusiom wierszyki a chętni śpiewali piosenkę „Moja mama” lub „Jesteś mamo skarbem mym”. Wykonały kwiatowe laurki różnymi technikami, papierowe serduszka oraz projektowały kartki dla mam w programie Paint. Wszyscy uczniowie byli bardzo kreatywni. Wielu z nich pochwaliło się nagraniami swojej twórczości ze swoimi wychowawcami. Dzieci poprzez swoje zaangażowanie i twórczą pracę chciały wyrazić miłość i wdzięczność swoim kochanym mamusiom w tym wyjątkowym dniu. Zapraszamy do galerii nadesłanych zdjęć.

Galeria fotograficzna



„My Polacy rozumiemy wojnę nie jak symbol,
lecz jako prawdziwą walkę”.

– Sikorski do Junaków stacjonujących na Bliskim Wschodzie, 1943
W trzecim tygodniu maja Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej obchodzi święto patrona gen. Władysława Sikorskiego. W tych wyjątkowych dniach na terenie szkoły obok akademii prezentowane są wystawy prac uczniów o tematyce wojennej, odbywają się konkursy dotyczące życia i działalności generała.
W tym roku uczniowie klasy 8 upamiętnili naszego patrona poprzez nagranie jego najciekawszych wypowiedzi, które rozniosły się echem po całej Europie. Młodsi uczniowie przygotowali prace plastyczne o tematyce wojennej. Wśród nich znalazły się sceny z życia generała, portrety Sikorskiego lub wojenne scenki fotograficzne. Zapraszamy do obejrzenia efektów działań.

Galeria fotograficzna



LAURKA DLA MAMY I TATY

„Zbliża się Dzień Matki
Rysujemy laurki, kupujemy kwiatki
Serdeczne życzenia
Ślemy naszym Mamom,
Bo jest tą jedyną mamą ukochaną.
W tym szczególnym czasie
Trzeba cierpliwości
Lecz niech nie zabraknie
W nas także radości!
Serdeczne życzenia ślemy naszym Mamom
Bo jest tą jedyną mamą ukochaną!”
L. Pabis kl. 5a

Dzień Matki i Ojca to wyjątkowe święta, podczas których doceniamy naszych rodziców za trud włożony w opiekę nad nami, wsparcie, pomoc w nauce- szczególnie w obecnej sytuacji, a także troskę i bezwarunkową miłość. Chcąc wyrazić naszą wdzięczność uczniowie klas 5a, 5 b, 6a i 6b przygotowali dla swoich rodziców laurki, w których życzenia napisali w j. polskim i j. angielskim. Efekty tej pracy można zobaczyć w galerii fotograficznej.
Raz jeszcze składamy najserdeczniejsze życzenia
wszystkim Rodzicom!

Klasa 5a.

Galeria fotograficzna



TYDZIEŃ BIBLIOTEK W NASZEJ SZKOLE

„czytanie to najlepsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”

W. Szymborska


Mimo pracy zdalnej w naszej szkole nie zapominamy o najważniejszych wydarzeniach kulturalnych, patriotycznych oraz czytelniczych. W naszej zdalnej świetlicy i bibliotece świętowaliśmy tydzień bibliotek , w ramach którego wspólnie czytaliśmy książki, przypominaliśmy sobie znane bajki, baśnie i legendy, a także nie zapomnieliśmy o 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. Podczas zajęć powstały piękne portrety Czerwonego Kaptura, uczniowie klasy III przygotowali książeczkę z myślami św. Jana Pawła II, a na sam koniec powstały plakaty promujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.

Galeria fotograficzna



ŚWIĘTUJMY RAZEM W 100.ROCZNICĘ URODZIN
KAROLA WOJTYŁY

W poniedziałek, 18 maja 2020 r. obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Jana Pawła II, papieża polaka. Z tej okazji w naszej szkole zostały przeprowadzone katechezy okolicznościowe. Klasy I- VI poznawały Jana Pawła II jako "Wychowawcę dzieci i młodzieży”. Podczas katechezy interaktywnej miały szereg interesujących zadań do wykonania . Klasa VII na podstawie prezentacji i opisu poznawała Papieża jako "Pielgrzyma”, natomiast klasa VIII tworzyła interesujące dla siebie refleksje płynące z nauczania papieskiego pt. "Nie lękajcie się żyć dla miłości”.
Podsumowaniem zajęć była dowolna praca plastyczna wykonana przez samych uczniów jak również rodzinnie.

Renata Biernacka

Galeria fotograficzna




Hartowanie Organizmu Prezentacja - cz.I

Hartowanie Organizmu Prezentacja- cz.II

Dyscypliny sportowe


Złamania, skręcenia i zwichnięcia


Nordic walking


Uzależnienia
Szkodliwy wpływ na organizm człowieka
używek, sterydów, napojów energetycznych, dopalaczy


Wady kręgosłupa


Majowe Święta Narodowe – to dni o których pamiętamy

Miesiąc maj jest ważny dla nas Polaków ze względu na święta narodowe, które obchodzimy: m.in. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święto Pracy oraz Święto Flagi Państwowej. W tym roku święta te w naszej szkole przebiegały nieco inaczej niż zwykle. Nie było uroczystego apelu, jednak wspomniane wydarzenia nie przeszły bez echa. 29 kwietnia najmłodsi uczniowie klas 1-3 jednoczyły się we wspólnej zdalnej pracy, w której głównym bohaterem była Polska. Uczniowie obejrzeli interaktywną prezentację, w której mogli przypomnieć sobie ważne wydarzenia, które zapisały się na kartach historii, w sercach i pamięci Polaków. Przypomnieli sobie znaczenie symboli narodowych, wysłuchali hymnu Polski, obejrzeli filmy edukacyjne, między innymi o historii i barwach polskiej flagi oraz wyjątkowości konstytucji 3 maja. Dzieci mogły się również sprawdzić w zadaniach o polskich symbolach i quizie. Na koniec z wielkim zaangażowaniem wykonały patriotyczne prace plastyczne; symbole narodowe, kotyliony, rysunki oraz plakaty obrazujące ich miłość i szacunek do Ojczyzny. Efekty swojej pracy fotografowali w swoich domach. Nasi Uczniowie pokazali, że wiedzą, czym jest patriotyzm i jak okazać szacunek swojej ojczyźnie.

Galeria fotograficzna



AKCJA TABLETY DLA SZKÓŁ

Dzięki AKCJI TABLETY DLA SZKÓŁ 20 nowiutkich urządzeń z klawiaturą w etui trafiło do uczniów naszej szkoły. Dzięki tabletom młodzież będzie mogła sprawniej uczyć się zdalnie, wykonywać ćwiczenia oraz odrabiać zadania domowe.
Kiedy wrócimy do szkoły urządzenia będą mogły być wykorzystywane podczas zajęć szkolnych oraz pozalekcyjnych.
Dziękujemy pomysłodawcom - koordynatorom całej akcji Arkadiuszowi Petitowi i Pawłowi Boczoniowi oraz wszystkim osobom którzy zasponsorowali bądź dorzucili swoją cegiełkę do zakupu tabletów.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej.

Galeria fotograficzna



MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym. Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

J.Iwaszkiewicz

Dnia 21 lutego 2020 roku w piątek obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i Dzień Książki. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. Powinniśmy szczególnie dbać o jego kultywowanie, wyrażające się właśnie przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych (także tych krótszych, takich jak e-mail czy sms).
I tak dla uczczenia święta języka polskiego nauczycielki języka polskiego zorganizowały Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Strofy o Kobietach”. Do konkursowej rywalizacji przystąpiło kilkunastu uczniów z klas 1-8. Uczestnicy konkursu byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych. Występom dzieci i młodzieży przyglądało się jury konkursowe w składzie: pani Beata Kraus –dyrektor SP w Ropicy Polskiej, pani Maria Cieśla- kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach, pani Marzena Podobińska – instruktor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice filia Ropica Polska.

czytaj więcej...
Oto wyniki poetyckiego pojedynku recytatorskiego:

KATEGORIA I (klasy I-IV):
I miejsce – Dawid Masztafiak (kl. 3b)
II miejsce – Gabriela Grybel (kl. 3b), Gabriela Smoła (kl. 2b)
III miejsce – Paulina Kudławiec (kl.4)
WYRÓŻNIENIE:
Hanna Łabno (kl.1), Nikola Wierzchanowska (kl.3a), Blanka Krupa (kl. 2a)

KATEGORIA II (klasy V-VIII):
I miejsce – Monika Smoła (kl. 8)
II miejsce – Miłosz Krupa (kl. 7)
III miejsce – Wojciech Wiencko (kl. 7)
WYRÓŻNIENIE:
Olaf Miszczak (kl. 6a)

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły zatem w bardzo miłej atmosferze.

Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień. Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego.

A nade wszystko szanujmy swą mowę ojczystą. „Nie znać języka swego- hańbą oczywistą”- zgodnie z tymi słowami warto dbać o to, by znać język polski- ten współczesny i ten dawny oraz pielęgnować poprawność naszej mowy.

Galeria fotograficzna



JEŻDŻĘ Z GŁOWĄ, CZYLI FERIE NA NARTACH

Od 2012 roku realizowany jest projekt nauki jazdy na nartach dla uczniów szkół podstawowych, którzy do tej pory nigdy nie jeździli i nie potrafią uprawiać sportów zimowych. Projekt realizowany jest w formie pomocy finansowej gminie. Ma on na celu przede wszystkim nabycie przez najmłodszych umiejętności i podstaw poprawnej techniki jazdy na nartach, wzrost bezpieczeństwa młodych Małopolan poprzez edukację w zakresie bezpiecznego korzystania z tras i stoków narciarskich oraz nabycia nawyku jazdy w kasku, jak i poprawę kondycji i podniesienie ogólnej sprawności fizycznej uczniów małopolskich szkół podstawowych. W roku 2020 podczas zimowych ferii uczniowie naszej szkoły również włączyli się w sportowo – edukacyjną akcję i z dużą przyjemnością uczestniczyli w warsztatach na stoku. Po zakończeniu cyklu zajęć każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający udział w warsztatach.

Galeria fotograficzna



POMIESZANIE Z POPLĄTANIEM,
CZYLI W POSZUKIWANIU SKARBU

Zaraz na początku tegorocznych ferii zimowych chętni uczniowie z klas o I do V SP wzięli udział w trzydniowej grze literackiej „Pomieszanie z poplątaniem, czyli w poszukiwaniu skarbu.” Młodzi śmiałkowie rozpoczęli swoje poszukiwania od stworzenia własnych legend dotyczących naszego regionu. Uczniowie nie dość, że tworzyli własne historie, to jeszcze dodatkowe je ilustrowali. Drugiego dnia dzieci zmierzyły się z zadaniami związanymi ze znajomością polskich legend oraz bajek, baśni i przypowieści biblijnych. Dzieci musiały poprawnie przyporządkować cytaty z różnych tekstów, wyłowić zagubione pierścionki z rybnego stawu, uporządkować pocięte na drobne paski legendy oraz pokonać przeszkody na sali gimnastycznej. Dzień trzeci to dzień, w którym należało przygotować magiczny eliksir, uszyć sakiewki i przygotować owieczkę na pożywienie dla smoka. Po wykonaniu wszystkich zadań dzieci otrzymały skarb, którego tak skrzętnie i z dużym zainteresowaniem poszukiwały.
Gra jest częścią projektu czytelniczego: „Moje miejsce na Ziemi” i zrealizowana została dzięki fundacji Orlen Dar Serca. Za zorganizowanie i przygotowanie całej imprezy odpowiedzialni byli Agnieszka Mazur, Anna Krok, Agnieszka Janek, Agnieszka Skowronek, Katarzyna Sołtys oraz Samorząd Uczniowski.

Galeria fotograficzna



W kręgu tradycji

W naszej szkole wszyscy staramy się, by panowała ciepła, rodzinna atmosfera. Zależy nam, aby każdy uczeń czuł się tu dobrze i bezpiecznie. Stworzeniu takiej atmosfery pomagają szkolne rytuały, tradycyjne już uroczystości i święta, które przygotowujemy często wspólnie, włączając w nie rodziców, dziadków oraz społeczność lokalną.
Od listopada 2019 roku do stycznia 2020 roku uczniowie klas I –III realizowali projekt pod nazwą „W kręgu tradycji”. Stosując metodę projektu kształtowałyśmy u uczniów umiejętność pracy w grupie, selekcji zebranych materiałów, współdziałania, posługiwania się komputerem, korzystania i poszukiwania różnych źródeł informacji, rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji za siebie i grupę, kulturalnego dyskutowania i prezentowania zdobytych wiadomości. Pracując tą metodą uczniowie rozwijali kreatywność, wyobraźnię i rozbudzali swoją ciekawość.

czytaj więcej...
W ramach realizacji projektu zaznajomili się z historią ustanowienia Narodowego Święta Niepodległości, brali udział w akademii z tej okazji oraz wykonywali prace plastyczne. Poznawali tradycje i zwyczaje andrzejkowe, bożonarodzeniowe i karnawałowe. Pisali listy do świętego Mikołaja, ze szczególnym zaangażowaniem uczniowie przystąpili do wykonania ozdób świątecznych, którymi przystroili sale lekcyjne, ozdabiali pierniczki i uczyli się kolęd i pastorałek. Podczas spotkań poświęconych na realizację projektu dzieci wymieniały się między sobą informacjami, spostrzeżeniami na temat zwyczajów i tradycji obchodzonych w ich domach dawniej i jakie zachowały się do dzisiaj. Na podsumowanie projektu przygotowały program słowno – muzyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz zaproszenia i prezenty dla swoich bliskich. Mamy nadzieję, że projekt edukacyjny przyczynił się do ukształtowania wśród uczniów szacunku dla naszych pięknych tradycji i zwyczajów.

Galeria fotograficzna



FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
W ROPICY POLSKIEJ

Za nami 28. Finał WOŚP, który w tym roku organizowany był pod hasłem: Gramy dla dziecięcej medycyny zabiegowej. My, w naszej małej ropickiej społeczności lokalnej graliśmy dla Orkiestry po raz trzeci. Hasłem przewodnim naszego finału, oprócz tego ogólnopolskiego, był karnawał w różnych zakątkach świata. W sobotę od godziny 15 sala gimnastyczna naszej szkoły zapełniła się dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Całość imprezy poprowadzili, jak co roku, Agnieszka Skowronek oraz Arkadiusz Kapłon. No i zaczęło się. Na scenie - co chwilę - pojawiały się dzieci w karnawałowych przebraniach oraz maskach, które prezentowały zwyczaje świąteczne i karnawałowe w Hiszpanii, Polsce, Brazylii, Wenecji, Grenlandii, Afryce, no i oczywiście naszej rodzimej Polsce.

czytaj więcej...
Było kolorowo, głośno i wesoło, jak to na karnawał przystało. Każdej prezentacji towarzyszył taniec w wykonaniu grup tanecznych przygotowanych przez p. Marzenę Podobońską Z OKGG oraz p. Asię Tacyn z grupy Zumba Show. Zatańczyła dla nas również tango oraz sambę para taneczna ze szkoły tańca Show_Dance Wojciecha Ludwina. Nie zabrakło także kolęd w wykonaniu młodzieży z grupy wokalnej prowadzonej przez p. Bogumiła Łasaka. Przybyła też z życzeniami grupa kolędnicza. Kto chciał na chwilę odpocząć od występów, mógł wziąć udział w warsztatach artystycznych: zdobienia masek karnawałowych, robienia krasnali, ozdób, biżuterii, lukrowania pierników. Nie zabrakło również, jak to na karnawał przystało, stoisk, gdzie można było wykonać sobie karnawałowy makijaż, tatuaż oraz doczepić kolorowe warkoczyki. Tuż obok w fotobudce, korzystając z różnych rekwizytów, strojów, można było zrobić wyjątkowe, szalone, karnawałowe zdjęcie. Sprawnością fizyczną można było się wykazać przy ujarzmianiu byka. Po raz pierwszy uczniowie mogli sprawdzić swoje logiczne myślenie w Escape Room-ie. Dla spragnionych ekstremalnych przygód p. Tadeusz Deda ze swoją drużyną przygotował wyprawę samochodami terenowymi. Na spragnionych oraz głodnych czekały w kawiarence Panie z Grupy Aktywnych Górą, u których można było zakupić kawę, herbatę, pyszne ciasto, galaretki oraz gofry i zapiekanki, które zostały przygotowane przez uczniów. Najwięcej radości sprawiało najmłodszym własnoręczne wykonywanie pizzy, sami formowali sobie kształt ciasta, nakładali dodatki, a po upieczeniu sami...ze smakiem ją zjedli. Kiedy na scenie pojawiły się szalone dziewczyny z grupy Zumba Show zrobiło się wesoło. Widzowie z szeroko otwartymi oczami oraz uśmiechem na twarzach oglądali ich wspaniały występ. Dziewczyny pokazały imponującą sprawność fizyczną, jednocześnie bawiąc się przy tym znakomicie. Jednym z ostatnich punktów programu był wspaniały koncert karnawałowy w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP z Dominikowic, której towarzyszyła młodsza grupa mażoretek. Na zakończenie koncertu Eliza Rafalska przy akompaniamencie orkiestry odśpiewała hymn, który został specjalnie stworzony dla naszego ropickiego WOŚP-u. Mamy nadzieję, że co roku będzie wykonywany. Autorkom słów była p. Agnieszka Skowronek. Oczywiście przez cały czas imprezy prowadzone były licytacje, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Można było wylicytować bransoletki ze srebrnym serduszkiem ufundowane przez Grupę Aktywni Górą, weekend w pensjonacie U Lampy w Zakopanem, jednodniową wycieczkę z Biurem Studio Active Sport i Turystyka Iwony Szary, ekspres do kawy, zestawy herbat Basilur, vouchery upominkowe do salonów kosmetycznych, itp. Puszki wolontariuszy, zarówno tych stojących przy stoiskach, jak i przy licytacji, zapełniały się błyskawicznie W niedzielę wolontariusze kwestowali w parafiach Ropica Polska, Zagórzany oraz Kobylanka. Mieszkańcy chętnie wrzucali datki do puszek. Ponadto nasi uczniowie Bartosz Śliwa oraz Szymon Kuszyński jako członkowie Klubu Enduro Team Gorlice wzięli udział w pokazie motocross zorganizowanym podczas gorlickiego kręciołka. Puszki dotarły do sztabu i po paru godzinach otrzymaliśmy informację:
KWOTA ZEBRANA W ROPICY TO 18480,14 zł

Galeria fotograficzna


WIDOWISKO NA NARODZENIE PAŃSKIE

„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się
 do swojego brata i wyciągasz
do niego ręce, jest Boże Narodzenie”


Święta Bożego Narodzenia to wspaniały czas, w którym spotykamy się z najbliższymi osobami, w kręgu rodziny i przyjaciół. Taki właśnie rodzinny klimat panował w naszej szkole w dniu 20 grudnia. Był to dzień pełen radości i miłej atmosfery. Jak co roku w  każdej klasie odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem wychowawców i rodziców. Tuż przed godziną 11.00 zgromadziliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej, gdzie swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście. Na początku  uczniowie klasy 6b i 7 zaprezentowali widowisko na Narodzenie Pańskie pt. „Maleńka miłość...”, które przypomniało nam o pięknych zwyczajach Bożego Narodzenia. W programie wykorzystano teksty zaczerpnięte między innymi z: Ewangelii św. Łukasza, Listów św. Pawła, J. Kasprowicza, B. Ostrowskiej, E. Waśniowskiej. Następnie dzieci z klasy pierwszej zatańczyły pastorałkę „Całą noc pada śnieg”, z wielkim przejęciem prezentując swoje umiejętności taneczne.

czytaj więcej...

Ostatnim punktem programu świątecznego był występ grupy kolędniczej oraz układ taneczny w wykonaniu dzieci z klasy 2 i 3, które przygotowała p. M. Podobińska – instruktor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice filia  Ropica Polska. Na zakończenie pani dyrektor Beata Kraus wręczyła nagrody zwycięzcom konkursu „Matematyczna bombka” i złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Nie zabrakło również życzeń i słodkich upominków od Samorządu Uczniowskiego.  Nad całością programu artystycznego czuwały panie: R. Biernacka, D. Stawiarz. Bożonarodzeniową scenografię przygotował pan A. Kapłon.
Opracowała: Monika Smoła

Galeria fotograficzna


MARATON CZYTELNICZY,
CZYLI SPOTKANIA Z PISARZAMI W NASZEJ SZKOLE

W tradycję naszej szkoły wpisują się organizowane od jakiegoś czasu spotkania autorskie ze znanymi i lubianymi pisarzami literatury dziecięcej i młodzieżowej. Do tej pory gościli w naszej szkole m.in. Beata Ostrowicka, Izabella Klebańska, czy Bogusław Michalec. W tym roku po raz kolejny do naszej szkoły zawitała pani Anna Czerwińska – Rydel, którą już kiedyś mieliśmy zaszczyt gościć w progach naszej szkoły. W tym roku pisarka odwiedziła nas 20 listopada. Podczas spotkania opowiedziała o swojej miłości do książek i pracy twórczej. Wiele uwagi autorka poświęciła swojej książce dotyczącej jednego z najsłynniejszych odznaczeń, tj. Orderowi Uśmiechu, którego od tego roku jest także szczęśliwa posiadaczką. Spotkanie, jak zawsze cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i obfitowało w wiele interesujących pytań ze strony dzieci.
18 grudnia w naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć panią Katarzynę Ryrych. Autorkę powieści dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Spotkanie z panią Katarzyną przeznaczone było dla uczniów z klas od VI do VIII i podobnie jak spotkanie z panią Czerwińską – Rydel cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Pisarka opowiadała o swojej pracy oraz o tematach, które porusza w swoich książkach. Młodzież zadawała trafne i niezwykle interesujące pytania, na które nasz gość z przyjemnością odpowiadał. Na sam koniec pani Katarzyna Ryrych wpisywała dedykacje do książek zakupionych przez czytelników naszej szkoły. Spotkania odbyły się w ramach realizowanego projektu „Moje miejsce na Ziemi,” który finansowany jest przez Fundację Orlen – Dar serca.

Galeria fotograficzna



JUMP MANIA 2019

W dniu 18 grudnia 2019 r. 35 uczniów z klas V-VIII odwiedziło Nowy Sącz, aby wziąć udział w ciekawej lekcji pokazowej z zakresu wychowania fizycznego. Lekcja przebiegała pod hasłem: Wyskocz z klasą na wf. Zajęcia miały bardzo kreatywny charakter i łączyły w sobie elementy akrobatyki i gimnastyki sportowej. Za zorganizowanie i opiekę podczas wyjazdu odpowiedzialni byli pani Edyta Ziółkowska oraz pan Dariusz Piekarz.

Galeria fotograficzna



Z WIZYTA W KORCZYŃSKIEJ PIJALNI CZEKOLADY

Gdy włos Ci z głowy spada
pomóc może tylko czekolada…

W dniu 16 grudnia w naszej szkole obchodzony był Dzień Czekolady. W związku z tym uczniowie klasy IV, V a i V b odwiedzili nietypowe miejsce, jaki jest korczyńska Pijalnia Czekolady Mirosława Pelczara. Około godziny 9:00 grupa z Ropicy Polskiej zebrała się w głównej sali Pijalni Czekolady, gdzie przywitał ich sam mistrz chocolatier pan Mirosław Pelczar, który opowiedział o działalności manufaktury, zdradził najciekawsze sekrety dotyczące czekolady i przeprowadził warsztaty praktyczne, podczas których każdy z uczestników przygotował swoją własna czekoladę oraz lizaki. Poznając tajniki powstawania najpyszniejszej i najsłodszej przekąski na świecie, dzieci mogły spróbować miazgi czekoladowej, dotknąć i powąchać owoce kakaowca, potrzymać w dłoniach liście z tego niezwykłego drzewa. Na podsumowanie wszyscy obejrzeli film, mówiący o 16 krokach prowadzących do powstania gotowej tabliczki czekolady. Kończąc spotkanie, nasz mistrz przygotował pytanie konkursowe, w którym nagrodą był złoty bilet na zakupy w Pijalni Czekolady. Zwycięzcą okazał się być Michał Cetnarowski z klasy IV, który bezbłędnie odpowiedział na pytanie instruktora. Wyjazd udało się zorganizować dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Orlen – Dar Serca w ramach projektu „Moje miejsce na Ziemi”.

Galeria fotograficzna



NASZE SPORTOWE OSIĄGNIĘCIA

Piątego grudnia w Gorlicach odbyły się Igrzyska Dzieci w Badmintonie Drużynowym chłopców i dziewcząt. W finale wojewódzkim chłopcy: Miłosz Krupa, Szymon Kuszyński oraz Gabriel Totoś zajęli 5. miejsce. Z kolei grupa dziewcząt: Julita Filuś, Mirabela Halizak oraz Joanna Czochór ostatecznie uplasowały się na miejscu 7.
Kilka dni później, tj. w dniach 11/12 grudnia miały miejsce Mistrzostwa Powiatu Gorlickiego w Pływaniu Indywidualnym. Startowali: Szymon Labut, który zajął 4. miejsce i awansował na zawody wojewódzkie, płynąc stylem klasycznym. Miłosz Krupa zakwalifikował się również do finału wojewódzkiego, zajmując 1. miejsce w stylu klasycznym. Naszą szkołę reprezentowały także dziewczyny Liwia Pabis oraz Nadia Markowicz. Opiekunem obu grup był pan Dariusz Piekarz.

Galeria fotograficzna


6 GRUDNIA - MIKOŁJAKI

„Już śniegiem zima świat okryła,
Już wigilijna przyszła noc,
Już ktoś zagląda do komina,
To z siwą brodą przemiły gość…”


6 grudnia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, bowiem wówczas do wszystkich i tych małych i tych dużych przychodzi święty Mikołaj, który rozdaje wymarzone prezenty. Tak znamienitego gościa nie mogło również zabraknąć w naszej szkole. W tym roku spotkanie ze święty Mikołajem poprzedziły rozgrywki sportowe dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzieci pod okiem opiekunów pani Edyty Ziółkowskiej oraz pana Dariusza Piekarza przeszły szereg ciekawych ćwiczeń i zażyły nieco sportowej rywalizacji. Pod koniec zmagań na salę gimnastyczną przybył Mikołaj w asyście pani Mikołajowej, Elfa oraz Aniołka i rozdawał drobne słodkości. Następnie przeszedł do specjalnie zaaranżowanego kącika, gdzie przyjmował dzieci i rozdawał prezenty. Każdy kto chciał, mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze świętym Mikołajem i Jego fantastyczną świtą. Za zorganizowanie szkolnych mikołajek odpowiedzialny był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami.

Galeria fotograficzna



ZAWODY W KOSZYKÓWCE

Dawno nie byliśmy tacy szczęśliwi. 29 listopada w Stróżówce odbyły się gminne zawody w koszykówkę dla dziewcząt. Nasza drużyna w składzie:
Patrycja Szczepanik
Zuzanna Poznańska
Julita Filuś
Joanna Czochór
Martyna Ziaja
Mirabella Haliżak
Klaudia Wiśniowska
Łucja Prorok,
zajęła pierwsze miejsce. W rozgrywce finałowej dziewczyny pokonały drużynę z Szymbarku. Opiekunką zespołu była pani Edyta Ziółkowska.

Galeria fotograficzna


PLANETA ZIEMIA WOŁA O RATUNEK

„Cały świat jest w naszych rękach (…)
Możesz dbać o cały świat, chociaż masz niewiele lat…”


Dnia 27 listopada w Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej miało miejsce podsumowanie projektu ekologicznego „Planeta Ziemia woła o pomoc.” Uroczystość rozpoczęła się od omówienia działań ekologicznych, prozdrowotnych oraz profilaktycznych, jakie odbywały się i cyklicznie odbywają na terenie szkoły. Celem projektu było wzbudzanie u dzieci i młodzieży postawy proekologicznej, budowanie szacunku do przyrody, zaznajomienie się z potrzebą segregowania i dobrego gospodarowania odpadami. Po omówieniu przygotowanej prezentacji młodzież z klas V a, V b oraz VII zaprezentowała widowisko artystyczne o tematyce proekologicznej pt. „Eko Dziady.” Następnie na scenie pojawiły się modelki w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach wykonanych z materiałów recyklingowych oraz surowców wtórnych. Po pokazie dyrektor szkoły Beata Kraus wręczyła nagrody uczniom, którzy wzięli udział w konkursach realizowanych w ramach projektu ekologicznego. tamtym wydarzeniom.

czytaj więcej...

I tak, zwycięzcami w konkursie na zabawkę recyklingową zostali:
1. Sebastian Karp kl. II b
2. Szymon Orzechowski kl. II b
3. Wiktoria Masztafiak kl. III a
Zwycięzcami w konkursie drużynowy na temat Magurskiego Parku Narodowego okazali się być: na miejscu pierwszym Szymon Jerzak i Sebastian Piątkowski z kl. V b, drugie miejsce przypadło Filipowi Ludwinowi i Miłoszowi Krupie z kl. VII, a na trzecim miejscu uplasowały się dziewczyny z klasy VI b Joanna Czochór oraz Mirabell Haliżak. Rozstrzygnięty został również klasowy konkurs na zbiórkę nakrętek, w którym to pierwsze miejsce przypadło klasie VII, drugie klasie V b, a na trzecim znalazła się klas VIII. Na zakończenie młodzież obejrzała film pt. „ Łukasiewicz, nafciarz romantyk”, którego producentem był obecny na podsumowaniu projektu Bogdan Miszczak właściciel telewizji Obiektyw. Podczas gali obecni byli również zaproszeni goście Jadwiga Wójtowicz - radna sejmiku wojewódzkiego, Agata Cup – dyrektor OZEA, Wacław Gubała – sołtys wsi Ropica Polska, Jolanta Ziaja - przewodnicząca Rady Rodziców, Stanisław Makowiecki – proboszcz parafii Ropica Polska oraz Marcin Machowski przedstawiciel Konsorcjum Olejów Przepracowanych – Organizacja Odzysku Opakowań i Olejów S.A w Jedliczu. Oprócz konkursów tematycznych młodzież w ramach projektu wzięła udział w licznych działaniach promujących zdrowy styl życia i postawę przyjazną środowisku. W czasie lekcji wychowawcy oraz nauczyciele realizowali tematy zapisane we wniosku projektowym. Uczniowie klas I- III SP wzięli udział w Dniu Głośnego Czytania, który przebiegał pod hasłem „Ziemia naszym królestwem”, dzieci uczestniczyły również w warsztatach poświęconych segregacji śmieci, a na koniec posadziły przed szkołą Magiczny Dąb. Młodzież szkolna zaangażowana była w coroczną akcję Sprzątania świata, odwiedziła Politechnikę Krakowską, przygotowała Dzień Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia, gdzie miały miejsce przedstawienia, prelekcje poświęcone szkodliwości korzystania z narkotyków i dopalaczy. Dodatkową atrakcją była Ciuchcia Zdrowia, gdzie dzieci przechodziły kolejne stacje, zdobywając wiedzę ekologiczną i zdrowotną. Dodatkowo dzieci i młodzież uczestniczyła w rajdzie szkolnym, przygotowywała plakaty i dekoracje, zorganizowała zbiórkę makulatury oraz nakrętek. Po raz pierwszy w tym roku przygotowano również międzyklasowy konkurs z okazji Dnia Drzewa. W nagrodę za realizację projektu ekologicznego szkoła otrzymała nowoczesny ekran interaktywny. Projekt realizowany był od 20 września do 28 listopada, a za jego realizację odpowiedzialni byli nauczyciele Teresa Starowicz, Alina Kędzior, Agnieszka Skowronek oraz Arkadiusz Kapłon.

Galeria fotograficzna


GRAMY W BADMINTONA

14 listopada w Bieczu odbyły się powiatowe zawody drużynowe chłopców i dziewcząt w badmintona. Uczniowie z naszej szkoły wzięli w nich udział i osiągnęli wysokie wyniki.
Chłopcy młodsi – Miłosz Krupa i Szymon Kuszyński - I miejsce. Dziewczyny młodsze – Mirabella Haliżak, Joanna Czochór, Julita Filuś – I miejsce.
Grupa starszych również uplasowała się na podium: Dziewczyny starsze – Patrycja Deda, Gabriela Filuś, Justyna Dudek – II miejsce.
Starsi chłopcy – Bartosz Śliwa, Dawid Marondel oraz Kacper Padoł – III miejsce.
Opiekunem i trenerem zawodników jest pan Dariusz Piekarz.

Galeria fotograficzna



101. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

„Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje
na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”

J. Piłsudski

Dnia Dzień 11 listopada to jeden z najważniejszych dla Polaków dni, bowiem świętujemy wtedy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasz kraj po 123 latach niewoli wraca na mapy Europy i staje się samodzielnym państwem. Wszyscy Polacy z dumą wywieszają flagi, śpiewają Mazurka Dąbrowskiego i szczycą się swoją niesamowitą i jakże bogatą historią. W naszej szkole również upamiętniliśmy kolejną, już 101. rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Na początku wybrzmiał dostojny Mazurek Dąbrowskiego, a tuz po nim w apelu wspomnieliśmy tych wszystkich, którzy dla ojczyzny żyli i dla ojczyzny umierali. Po zakończeniu uroczystego apelu poległych każda klas otrzymała zestaw białych i czerwonych kartek, na których uczniowie mieli „narysować” odpowiedzi na pytanie „ czym dla Ciebie jest Polska?”Po zakończeniu rysowania uczniowie poszczególnych klas po kolei podchodzili do drabinek, gdzie przylepiali swoje prace, tworząc spektakularną biało – czerwoną flagę naszego kraju. Za zorganizowanie uroczystości odpowiedzialna była klasa VIII wraz z wychowawcą panem Arkadiuszem Kapłonem.

Galeria fotograficzna



DZIEŃ ZDROWIA I PROFILAKTYKI

Dnia 8 listopada 2019 roku odbył się w naszej szkole "Dzień Zdrowia i Profilaktyki".
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych na terenie placówki:
- warsztaty z zakresu śmieciowego jedzenia,
- skutki szkodliwość palenia papierosów; emisja filmu "NIKOTYNA LEGALNY NARKOTYK", prezentacja pt. "PAPIEROSY POWAŻNY PRZECIWNIK",
- budowa i analiza czystości wody,
- spotkanie z policjantem i pracownikiem sądu.
Uczniowie klasy VII jako podsumowanie dnia zaprezentowali przedstawienie "STRAGAN ZDROWIA" - promocja zdrowych artykułów żywnościowych, degustacja potraw.

Galeria fotograficzna



Zdrowym być - Śniadanie daje moc!

Zdrowym być
W miesiącach od września do listopada uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w innowacji pedagogicznej pt. „Zdrowym być”. Miała ona na celu szerzenie idei zdrowego trybu życia jako źródła zdrowia i dobrego samopoczucia. Zachęcała i motywowała uczniów do aktywnego spędzania czasu, podejmowania działań kulinarnych, dokonywanie obserwacji. Uczniowie dowiedzieli się jak zachowywać się przy stole i spożywać posiłki. Założyli ziołowy ogródek. Zasiali zioła, obserwowali ich wzrost, tworzyli karty obserwacji. Na zajęciach była poruszana tematyka związana ze zdrowym odżywianiem. Dzieci próbowały odpowiedzieć na pytania, dlaczego ważne jest jedzenie owoców i warzyw, jak często należy je spożywać, jakich witamin dostarczają nam owoce i warzywa? Uczniowie stworzyli owocowo – warzywną książkę kucharską. Pisali opowiadania twórcze na temat: „Co by było, gdyby na drzewach zamiast owoców rosły balony?” Wykonali techniką kolażu Piramidę Zdrowego Żywienia.
Śniadanie daje moc
8 listopada 2019 roku odbyło się podsumowanie innowacji pod hasłem „Śniadanie daje moc”. Uczniowie samodzielnie wykonali kanapki i sałatkę owocową.

Galeria fotograficzna



WARSZTATY FILCOWANIA PANTOFLI

W czasie wakacji dzieci i młodzież z Ropicy Polskiej uczestniczyła w warsztatach foluszowania, które odbywały się w Ośrodku Kultury w Ropicy Polskiej. Podczas warsztatów uczestnicy poznali ginącą technikę folowania w połączeniu ze współczesnym wzornictwem. Warsztaty składały się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna dotyczyła wiedzy na temat tradycyjnej technologii foluszowania i jej zastosowania, oraz współczesnej dziedziny sztuki: wzornictwa i narzędzi w niej wykorzystywanych tj. barwa, kompozycja, projekt. Część praktyczna zawierała tworzenie projektów dla własnych par obuwia. Uczestnicy warsztatów pod okiem specjalisty filcowali pantofle na mokro i sucho wg. własnego pomysłu. Zajęcia prowadziła Marta Kowalik-artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, projektant ubioru, tkaniny drukowanej, grafiki komputerowej, tworząca pod własną marką oraz Marzena Podobińska –instruktor OKGG. Czwartego listopada w Ośrodku Kultury zorganizowane zostało spotkanie podsumowujące warsztaty, podczas którego wręczono dyplomy i nagrody:
I miejsce- Karolina Janik
II miejsce- Julia Piątkowska
III miejsce- Martyna Ziaja
Wyróżnienie- Zuzanna Poznańska
Warsztaty zorganizowano w ramach projektu „Foluszowanie we współczesnym projektowaniu-II edycja”, realizowanego przez Fundację Między Sztuką a Terapią, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska2019”, przy współpracy z Ośrodkiem Kultury Gminy Gorlice.

Galeria fotograficzna



Spotkanie Klubu Absolwenta PASCH

Dnia 25.10.2019r. w Goethe-Institut w Warszawie odbyło się spotkanie Klubu Absolwenta PASCH. W spotkaniu wzięli udział absolwenci naszej szkoły: Wiktoria Bugno, Sylwia Śliwa, Paulina Wal, Adrian Totoś, Dagmara Chudek, Zuzanna Krok, Jessica Chudek oraz Jakub Padoł. Uczniowie mieli okazję wymiany doświadczeń, rozmowy o dalszych planach związanych z językiem niemieckim, dowiedzieli się o możliwości studiowania w Niemczech. Podczas warsztatów stworzyli projekty, którymi chcieliby się zająć w przyszłości promując inicjatywę PASCH. Uczestnicy spotkania mogli również doświadczyć „VRtualnej przemiany” i przekonać się, jak to jest obudzić się jako insekt. Dzięki okularom VR zagłębili się w najsłynniejsze opowiadanie Franza Kafki, którego można uznać za wynalazcę wirtualnej rzeczywistości.

Galeria fotograficzna



XXV IGRZYSKA DZIECI I MŁODZIEŻY GMINY GORLICE

17 października 2019 r. w Zagórzanach odbył się turniej piłki nożnej chłopców w ramach XXV Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej Gminy Gorlice. Zespół naszej szkoły po rozegranych meczach eliminacyjnych ostatecznie zajął 1. miejsce.

Nasza drużyna wystąpiła w składzie:
1. Wojciech Wiencko
2. Jakub Nigborowicz
3. Kacper Obszarski
4. Norbert Cetnarowski
5. Bartosz Śliwa
6. Dawid Marondel
7. Kacper Padoł
8. Szymon Linard – król strzelców tego turnieju;-)

Opiekunem zespołu był pan Dariusz Piekarz.

Galeria fotograficzna



W dniu 16 października 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej wzięli udział w próbie pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Około godziny 11:45 wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej, aby wspólnie oczekiwać na startowy gwizdek. Punktualnie o godzinie 12:00 wybrzmiał gwizdek rozpoczynający zawody. Wszyscy przykładali się do swoich zadań i przez pół godziny uciskali klatkę piersiową fantomów. Wszystko pod okiem wykwalifikowanych pracowników szpitala oraz straży pożarnej. W naszej szkole gościli strażacy oraz ratownicy i pielęgniarki z Gminy Gorlice. Nad całością czuwała pani Edyta Ziółkowska, która była główną inicjatorką zorganizowania tej akcji w naszej szkole. W przygotowanie eventu zaangażowali się nauczyciele, wolontariusze oraz rodzice.




Galeria fotograficzna


„Nauczyciel to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci
na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to,
co w nim najlepszego, cudzym dzieciom?”

D.Beisser

Dnia 14 października społeczność uczniowska, nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji świętowali wspólnie Dzień Edukacji Narodowej. Cała uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu. Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego powitali wszystkich gości i zaprosili na część artystyczną, którą w tym roku przygotowała klasa VI a wraz z wychowawczynią panią Bożeną Tumidajewicz. Tuz po programie artystycznym uczniowie złożyli życzenia i przekazali na ręce pracowników oświaty drobne upominki. Następnie głos zabrała pani dyrektor Beata Kraus, która również podziękowała nauczycielom i pracownikom oświaty za pracę na rzecz szkoły. Po wystąpieniu okolicznościowym przyszedł czas na pasowanie na pierwszoklasistę. Najmłodsi uczniowie przedstawili zabawny program artystyczny, a następnie złożyli ślubowanie i zostali włączeni do grona społeczności uczniowskiej SP w Ropicy Polskiej. Za przygotowanie Dnia Edukacji Narodowej odpowiedzialni byli pani Bożena Tumidajewicz, Bożena Karp, Dorota Stawiarz, Agnieszka Skowronek, Bogumił Łasak oraz Arkadiusz Kapłon.

Galeria fotograficzna



Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole

4 października obchodziliśmy po raz pierwszy w naszej szkole dzień tabliczki mnożenia. Tydzień przed WMTDay uczniowie przypominali i utrwalali tabliczkę mnożenia.
W piątek zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych. Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów zadań otrzymywali certyfikat „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Egzaminatorzy sprawdzali „tabliczkową wiedzę” także wśród nauczycieli, innych pracowników szkoły oraz gości, którzy tego dnia odwiedzili naszą szkołę. Wszyscy, którzy wykazali się dobrą znajomością tabliczki mnożenia otrzymali słodki upominek.
Idea sprawdzania „tabliczkowej wiedzy” podczas krótkich egzaminów zyskuje coraz większe grono zwolenników. Warto podkreślić, że do akcji w tym roku włączyło się 5 862 szkół z różnych krajów świata. Mamy nadzieję, że uzyskany certyfikat będzie motywacją do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w nauce. Wszystkim uczniom i dorosłym, którzy włączyli się do akcji dziękujemy i zapraszamy do kolejnej edycji w przyszłym roku. Tym, którym się nie udało zdobyć certyfikatu MT EKSPERT zachęcamy do dalszego do ćwiczenia tabliczki i sprawdzania tabliczkowej wiedzy na lekcjach matematyki i w życiu codziennym.

Galeria fotograficzna



Rajd do Łosia

Dnia 2 października 2019 r. uczniowie klas I-III wybrali się na rajd do Łosia. Po przyjeździe na miejsce jedna grupa wraz z przewodnikiem wyruszyła do lasu. Dzieci mogły oglądać rozmieszczone na trasie tablice z ilustracjami roślin i zwierząt, dowiedziały się wielu ciekawostek na ich temat, poznawały poszczególne warstwy lasu i uczyły się orientacji w terenie. W tym samym czasie pozostali uczniowie wzięli udział w warsztatach kulinarnych, podczas których piekli proziaki i amoniaczki. Po wspólnej degustacji wypieków oraz smacznym obiedzie dzieci mogły pobawić się na placu zabaw. Największą atrakcją były zjazdy na tyrolce. Ten dzień był udany i pełen radości. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

Galeria fotograficzna



V OGÓLNOSZKOLNY RAJD PIESZY

Dnia 2.10.2019r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w ogólnoszkolnym rajdzie na trasie Ropica Polska – Łosie. Celem wyprawy było dotarcie do gospodarstwa agroturystycznego „Skrawek Nieba”. Wszyscy zebraliśmy się pod szkołą o godzinie 8.00 . Młodsze dzieci zostały przewiezione autokarem do Łosia, gdzie czekał na nich przewodnik, który zabrał uczniów klas 1-4 SP na spacer ścieżką przyrodniczą. Finałem ich wędrówki były warsztaty kulinarne, połączone z pieczeniem kiełbaski przy wspólnym ognisku. Grupa starsza wyruszyła spod szkoły pieszo i po czterech godzinach marszu dotarła do celu. Po krótkim odpoczynku i zjedzeniu pysznych kiełbasek wszyscy wróciliśmy do szkoły.
Opracowała: Monika Smoła

Galeria fotograficzna



Europejski Dzień Języków Obcych

Dnia 30.09.19 r. w naszej szkole odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. W tym roku miał on formę międzyklasowego konkursu lingwistycznego. W rywalizacji wzięły udział dwuosobowe reprezentacje klas od IV-VIII SP. Zadaniem każdej z drużyn było prawidłowe udzielenie odpowiedzi na szereg pytań dotyczących języków obcych przy użyciu telefonu komórkowego, tablicy multimedialnej i czytnika QR. Najlepszymi poliglotami okazali się reprezentanci kl. VIII SP, którzy uplasowali się na I miejscu. Zaraz po nich znaleźli się uczniowie z kl. VI b oraz kl. VII SP. Zwycięzcy, oprócz dyplomu zdobyli dla swojej klasy słodki upominek. Za prawidłowy przebieg konkursu odpowiedzialni byli nauczyciele języków obcych.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę z językiem obcym!

Galeria fotograficzna



XXV IGRZYSKA DZIECI I MŁODZIEŻY GMINY GORLICE

27 września 2019 r. w Zagórzanach odbył się turniej mini piłki nożnej chłopców w ramach XXV Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej Gminy Gorlice. Zespół naszej szkoły po rozegranych meczach eliminacyjnych ze Stróżówką (2:1) i Bystrą (3:2) i przegranym finale z Kobylanką(1:2) ostatecznie zajął 2. miejsce.

Nasza drużyna wystąpiła w składzie:
1. Szymon Jerzak
2. Tomasz Tomasik
3. Olaf Miszczak
4. Jakub Kapustka
5. Oskar Labut
6. Jakub Szurek
7. Miłosz Krupa
8. Sergiusz Bugno

Opiekunem zespołu był pan Dariusz Piekarz.



"…dla mnie Auschwitz zaczęło się po południu…"- niezwykła lekcja historii.

25.09.2019 r. Adrian Laskoś i Jakub Nigborowicz mieli możliwość uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. W Szkole Podstawowej w Zagórzanach miało miejsce spotkanie z była więźniarką obozu Auschwitz panią Aliną Dąbrowską ( numer obozowy 44165 ), która odpowiedziała na zaproszenie i przyjechała, aż z Warszawy. Moderatorem i głównym prowadzącym spotkanie był pan Mateusz Jamro. Pani Alina zachwyciła licznie zebranych gości niebywałą kondycja fizyczną, wspaniałym poczuciem humoru oraz niebywałym dystansem do przeżyć z lat młodości. Więźniarka jest współautorką książki „Wiem jak wygląda piekło”, opowiadającą o losach nastoletniej dziewczyny, która w czasie wojny czynnie działała w tajnych organizacjach, ponad rok spędziła w więzieniu, przeszła kilka obozów koncentracyjnych i dwa marsze śmierci. Przeżyła i do dziś dnia daje świadectwo tamtym wydarzeniom.

czytaj więcej...

Pani Alina mówiła pięknie o potrzebie nauki, znajomości języków, bo ta umiejętność uratowała jej życie wiele razy podczas wojny ( zna j. angielski, j. niemiecki, j. węgierski, j. serbski, j. rosyjski, j. francuski w języku chińskim zna 40 słów, które pozwalają na prostą komunikację ). Słuchacze poznając jej losy, pogłębiali wiedzę z historii polski, poznawali czasy i warunki w jakich przyszło walczyć o życie, walczyć o wolność. Młodzież mogła usłyszeć z ust świadka historii jak ważne w życiu są godność, prawda, honor i szacunek do życia. Słowa 96-latki wielokrotnie przerywane były gromkimi brawami. Na koniec spotkania odśpiewano symboliczne 200-lat.

Pięknym akcentem spotkania były utwory muzyczne o tematyce niepodległościowej w wykonaniu młodzieży ze szkoły w Zagórzanach. Dopełnieniem uroczystości były przemówienia dyrektor szkoły w Zagórzanach Iwony Jamro, starosty gorlickiego Marii Gubały i wójta gminy Golice Jana Przybylskiego.

„ …czuję się zaszczycony spotkaniem z panią Aliną (…) zaskoczyła mnie swoja sprawnością fizyczną, pamięcią, otwartym sposobem rozmowy pomimo wieku. Jestem niezmiernie zadowolony ze spotkania(…)” -Jakub

„ … historia opowiadana przez panią Alinę wzbudziła we mnie zdumienie, strach i niedowierzanie (…), losy takich bohaterów jak nasz gość powinny być przestrogą dla współczesnych…”- Artur

Galeria fotograficzna



Akcja „Sprzątanie świata” w naszej szkole!

W poniedziałek 23 września, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. Tematem tegorocznej edycji było hasło: „Nie śmiecimy-sprzątamy-zmieniamy”. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów wszystkich klas nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów. Podjęte działania uświadomiły nam wszystkim, że porzucone w lesie czy też przy drodze plastikowe i szklane butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję!
Opracowała: Monika Smoła



Wakacyjne warsztaty językowe

Do Frankfurtu nad Menem poleciałam razem z Anią Korbicz. Nasza przygoda rozpoczęła się 7 lipca. Był to czas pełen radości i rozmaitych aktywności. Pokoje były tak rozdzielone, żeby mieszkały razem osoby różnych narodowości. Ja dzieliłam pokój z dziewczynami z Kazachstanu, Mongolii i Iraku. Bardzo się polubiłyśmy. W kursie brała udział młodzież z całego świata: między innymi z Chin ,USA, Meksyku, Urugwaju, Hondurasu i Argentyny.Mogłam poznać miłe osoby i spędzić z nimi cudowny czas. Nie było możliwości, aby się nudzić. W soboty jeździliśmy na wycieczki, a w niedzielę mieliśmy czas wolny. W tygodniu nasi opiekunowie przygotowywali dla nas różnorodne atrakcje. Robiliśmy koszulki, pływaliśmy na deskach po Menie, chodziliśmy do kina, na lody, na kręgle, na minigolfa. Czasami mieliśmy dyskoteki o różnej tematyce, na przykład kto ubierze się najdziwniej. Nagrywaliśmy też teledyski do niemieckich piosenek. Oczywiście uczyliśmy się języka niemieckiego. Na koniec mogliśmy zdawać egzaminy i uzyskać certyfikaty językowe. Bardzo się cieszę, że mi się udało. Ostatnia noc była najsmutniejsza, musieliśmy się pożegnać. Nasza przygoda zakończyła się 27 lipca. Bardzo miło wspominam spotkanych ludzi i spędzony we Frankfurcie czas. Do teraz mamy ze sobą kontakt i ufam, że jeszcze się kiedyś spotkamy. Przeżyłam niesamowitą przygodę, o której nigdy nie zapomnę.
Opracowała: Wiktoria Bugno

Galeria fotograficzna



STARTUJEMY W NOWY ROK SZKOLNY!

Dnia 2 września 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej uroczyście przywitali nowy rok szkolny. Pierwszy dzień w szkole rozpoczął się później niż zwykle. O godzinie 10:00 spotkaliśmy się w kościele na rozpoczynającej rok szkolny mszy świętej, której przewodniczył ksiądz proboszcz Stanisław Makowiecki. Następnie cała społeczność uczniowska zgromadziła się w sali gimnastycznej, gdzie przywitała wszystkich pani dyrektor Beata Kraus. Inauguracja roku szkolnego połączona została z otwarciem nowego segmentu dydaktycznego dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.

czytaj więcej...

W uroczystym spotkaniu uczestniczyli także zaproszeni goście: Wójt Gminy Gorlice – Jan Przybylski, pełnomocnik Wójta Gminy Gorlice do spraw Oświaty – Agata Cup, radna Sejmiku Województwa Małopolskiego – Jadwiga Wójtowicz, wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty – Adam Skwarło, skarbnik Gminy Gorlice – Krystyna Bugno, sołtys wsi Ropica Polska – Wacław Gubała, przewodniczący Rady Gminy Gorlice - Mieczysław Skowron, zastępca wójta Gminy Gorlice – Magdalena Czech, radny – Bogumił Łasak, dyrektor Samorządowego Przedszkola w Ropicy Polskiej – Marta Guter, przewodnicząca Rady Rodziców – Jolanta Ziaja.
Wójt Gminy Gorlice – Jan Przybylski życzył wszystkim uczniom radości, nauczycielom satysfakcji z pracy, a rodzicom zadowolenia z sukcesów dzieci.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości wszyscy udaliśmy się do klas, gdzie spotkaliśmy się z naszymi wychowawcami.
Opracowała: Monika Smoła

Galeria fotograficzna







 

“ Wychowanie jest spotkaniem osób mistrza i ucznia, 
ich wspólne wędrówki ku prawdzie, dobru i pięknu.”